Şevketiye Köyü Lapseki Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Lapseki Şevketiye Köyü Bilgileri - Şevketiye Köyü Hakkında -Şevketiye Köyü Tanıtımı - Şevketiye Köyü ResimleriŞevketiye, Çanakkale Lapseki ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: LAPSEKİ

İl:ÇANAKKALE

İle Uzaklığı:62 km

İlçeye Uzaklığı:19 km

Rakım:6 m

Nüfus:

2000:443
1997:424

Tarih

hasköy ili kiralar köyünde işkencelere dayanamayıp buraya taşınmışlardır.Köyü buranettin efendiden satın almışlardır.Birinci dünya savaşında Almanlar köyü kömür ambarı olarak kullanmışlardır.Köy nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Bilgin ve Turan sülaleri köyün kurulmasında büyük rol oynamış,ayrıca şaşmaz ailesi köy inşasında çalışmıştır.

Kültür

Köyün geleneksel bir yemeği olmasada halkı ege ve trakya yöresi yemeklerini benimsemiştir.Köyde zeytincilik'ten şeftaliciliğe kadar çeşitli alanlarda tarımcılık yapılmaktadır.Köyde bir tane eski değirmen bulunmaktadır.

Coğrafya

Çanakkale iline 53 km, Lapseki ilçesine 18 km,Biga ilçesine 45 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, balıkçılık ve hayvancılıkla sağlanmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: :Bilgi yok

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz