Seydiköy Köyü Keşan Edirne

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Keşan Seydiköy Köyü - Seydiköy Köyü Hakkında - Seydiköy Köyü Tanıtımı - Seydiköy Köyü Resimleri
Seydiköy, Edirne ilinin Keşan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını Bolayır'da mezarı ve türbesi bulunan Gazi Süleyman Paşa'nın Komutanlarından olan mezarı ve türbesi köyde olan Seyit Ahmet Paşa'dan almıştır. Tarihi Trakya'yı İlk Türkleştiren Gazi Süleyman Paşa'dan beri Türk kalmış olan Seydiköy Keşan'ın eski köylerinden birisidir.Keşanda park olarakta kullanılan şehitlikte ilk yatan şehitlerde seydiköylüdür.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri:köy yerli bir köy olup, eski gelenek ve göreneklerine bağlıdır.Değişen insan yaşam biçimi ile birlikte eski geleneklerde tam anlamıyla olmasada günümüze kadar taşınmıştır. Mantı, akıtma,bazlama, gibi yöresel hamur işleri meşhurdur.

Özellikle akıtma vazgeçilmez bir yemeğimizdir. Yılbaşı gecelerinde her evde hemen hemen rastlanmaktadır.

Kız alıp- verme geleneğimiz zamanla değişse bile düğünlerimizde hala eski geleneklere rastlanmaktadır.

Halkımız arasında sevgi ve bağlılık yıllarca sürmektedir.Civar yerleşim yerlerinde en ço yardımlaşma görülen köyümüzdür.

Bayramlarda o eski adetlerimiz kalmasada bayram namazı sonrası tüm köylülerin katılımı ile yapılan bayram kutlamaları .

Coğrafya

Edirne iline 125 km, Keşan ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları soğuk ve yağışlı olup yazları sıcak bir iklimi vardır.

Nüfus :2000 - 345

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sebze ekimi halkın başlıca geçim kaynağıdır. Bunun yanında yeni ve az olmasına rağmen çeltik tarımı da yapılmaktatır. Sebze ekimi yoğun olduğundan çeşitli illere sebze sevkiyatı yapılmaktadır.

Köyümüzde son yıllarda civar il ve ilçelere çok göç olmuştur. Fabrikalarda çalışan arkadaşlarımız çoğunlukta olup, yüksekokul mezunu üniversite mezunu ve askeriye kökenli kardeş ve arkadaşlarımız bulunmaktadır. Bunun yanında keşan belediye başkanı köyümüzden olup gurur kaynağımız olmuştur.

Ancak askerden gelip işsiz gezen çok gencimiz bulunmakta olup onlara hayatlarında başarılar dilerim. Yine emekli olarak sayısı iyi olan yaşlılarımıza sahip olup ekonomi durumu normal olan yerleşim birimine sahibiz. Yine köyümüzün ileri gelenlerinde petrolcü Hasan Palabıyık ın açmış olduğu petrol istasyonları bir çok gencimize ekmek kapısı olmuş olup ona da ayrıca teşekkür etmekteyiz.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Kanalizasyon 2007 prokramında olup yakında yapımına başlanacaktır.Ayrıca gölet yapımı ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz