Şeyhli Köyü Taşova Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Taşova Şeyhli Köyü Bilgileri - Şeyhli Köyü Hakkında - Şeyhli Köyü Tanıtımı - Şeyhli Köyü Resimleri


Şeyhli Köyü, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: TAŞOVA

İl:AMASYA

Tarih

Köyümüz İkinci Dünya Savaşında Kurulmuştur

Kültür Köyümüzün Geleneksel Yemeği Kaz Yağlısıdır Diğer Adı Da Yoka Dır Ayrıca Koy Hanımlarının Ortaklaşa Birleşip Yaptıkları Yöreye Özgü Tarhana Çorbası Vardır Yapılışı:

Ekşili Ayran İle Yarma Aşlığıile Buyuk Kazanlarda Odun Ateşinde Pişirilir Ve Soğumaya Bırakılır. Soguduktan Sonra Mantar Gıbı Şekıllerindirerek Kurumaya Bırakılır Ve Kış Aylarında Yorenin Vazgeçilmezidir.

Coğrafya

Amasya iline 82 mm, Taşova ilçesine 43 km uzaklıktadır. Aynı zamanda asarcık ve ladik ilçelerine yol vardır. Asarcık ilçesine 18 ladike ise 50 km'dir asarcık üzerinden samsun 80 km civarındadır. Amasya 90 km dir. Köyün üst taraflarına baraj yapımı düşünülmektedir. Köyümüzün neredeyse tamamı ormanlıkla kaplıdır. Mahalleri, fındıcak tekke senic yalameş vb.

İklim

Bölgede karadeniz iklimne yakın bir iklim vardır.bahar mevsimleri bol yağışlı yazları ılık kışları ise kar yağışlıdır ki aralıktan itibaren araçlar köye çıkmakta çok zorlanır

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 540
2000 460
1997 320

Ekonomi

Köy Halkı Tarım Orman Ve Hayvancılıkla Gecinir.

Muhtarlık

2009 BEKİR AYDIN

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyümnüzde adsl vifi gibi intrnet olanakları mevcuttur

İle Uzaklığı: 88 km

İlçeye Uzaklığı: 44 km

Rakım: 640 m

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Şeyhli Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz