Şeyhşaban Köyü Hakkında Bilgi İncesu Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Şeyhşaban Köyü İncesu resimleri - Şeyhşaban Köyü İncesu hakkinda bilgilerŞeyhşaban, Kayseri ilinin İncesu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı,kurucusu olan Şeyhşaban tarafından gelmektedir.Köy Yavuz Sultan Selim'in Mısır sefesine çıktığı yıılarda,şeyhşabana hediye edilmiş olan arazi üzerine,şeyhşaban tarafından kurulmuştur.1980'li yıllarda afet nedeniyle şu anki şeyhşaban köyünü bulunduğu yere,karataş mevkine taşınmıtr.Şeyhşaban'ın mezarı eski şeyhşaban(halk dilinde yıkarı köy)daki Caminin içerisindedir ve şu anda yukarı köy yaz aylarında yayla amçlı kullanılıyor.

Kültür

Köyün geçmişi kökenli olup, tarihi eserler görebilirsiniz.Köyde eski Türk kültürüne rastlayabilirsiniz.Roma döneminden kalma bir göl vardır ve evliya dağının zirvesinde Şem'un El Gazi'nin türbesi vardır. Şeyhşaban köyü deyince ilk akla gelen Erciyesin en güzel görüntüsünün olduğu bölge gelir,aynı zamanda alabildiğince yeşillik meşe ardıç ,kavak ağaclarının ve yüksek dağları onlarca yaylaları erciyesin buz gibi tertemiz suyu vede bol oksijenli tertemiz havası çeşitli bitki örtüsü kekiği güzel kokulu otları insan için en güzel yaşanacak doğa harikası bir yer gelir.Şu an karataş mevkinde oturulmaktadır fakat köye ziyarete gelen kişiler mutlaka yukarı köy diye anılan eski şeyhşabana giderler,orası bambaşka bir yerdir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 367
2000 372
1997 360

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca son yıllarda köyde yaşamını sürdürüp de,incesudaki fabrikalarda çalışan bir kısım insan vardır,bunlar köyde yaşayan ailelerden bazılarının çocuklarıdır ve genelde 20 yaşın üzerindeki kişilerdir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ali Uzun
2004 - Ahmet Özer
1999 - Ahmet Yılmaz

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve 2007'de kanalizasyon şebekesi yapılmıştır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır, fakat hemşire yoktur .Ayrıca köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze ait bilgileri ve resimleri bu konu altinda paylasabilirsiniz.