Seyithanbey Köyü Hakkında Bilgi Hamur Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1

Seyithanbey Köyü Hakkında Bilgi Hamur Ağrı konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Hamur Seyithanbey Köyü - Seyithanbey Köyü Hakkında - Seyithanbey Köyü Tanıtımı - Seyithanbey Köyü Resimleri

İlçe: HAMUR

İl: AĞRI


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000
689

1997
743


İle Uzaklığı:
28 km

İlçeye Uzaklığı:
16 kmKültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında Kapsamlı bir bilgi yoktur. ancak yine de köy tamimiyle anadolu ve islam kültürünü bağdaştırarak yaşamya çalışmakla, akrabalık bağları had safhadadır. bunun yanında kirvelik bir nebze hale devam etmekte, aşiretçilik kavramı da hala hüküm sürmektedir. Yemeklerde ise özellikle halise, keledoş, avsira toraki, sengesir, gırar, gırarsıbe, keşke, heside, tandirda balık, hevrişk, kelleparçe, hur puzur gibi ilk akla gelen yöresel yemekleri de vardır.

Coğrafya

Ağrı iline 17 km, Hamur ilçesine 16 km uzaklıktadır. üç dağın arasında bulunan iki çayla bütünleşmiş bir görüntü veren ve yeşilliği ile insanın içine ayrı bir huzur veren köy tam bir doğa harikası görünümündedir, piknik alanları, şelalesi, mağaraları, meyva ağaçları ile insanı cezbeden köyü görmemek büyük bir coğrafi kayıp sayılır


İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. ancak etrafındaki köylere göre daha çukurda olduğu ve etrafının dağlarla kapalı olması sebebiyle daha bir sıcaktır.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Dışadoğru müthiş bir beyin göçü yaşanmaktadır. Özellikle eğtim alanında çok başarılı ve istikrarlı insanların çıktığı bir köy olma özelliğini taşımaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu mevcut olup yeni yapılan derslikleri ile düzgün eğitim vermeye devam etmektedir.köyde alt yapı ile ilgili önemli sorun yaşanmaktadır bunun sebebi köye yeni çekilmiş olan içme suyu şebekesinin atık sularının akarının bulunmamasıdır.köyde merkezle ulaşım çok kolaydır neredeyse saat başı köyden araba bulunabilir ve aynı zamanda TÜRKCELL baz istasyonuda kurulmuş olduğundan iletişim konusunda da son derece rahattır.köy de 2007 de 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinden sonra tarla sulama kanalı yıkıldığından dolayı tarım gelirinde gözle görülür bir azalma meydana gelmiştir.köy yönetiminde bulunanların isteksizliği nedeniyle bu sorun çözümlenmemiştirKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.