Sıcak havalarda beslenmeye dikkat!

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Türkiye genelinde etkili olan aşırı sıcakların ardından vatandaşlara 10.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalarını öneren uzmanlar, giyimden beslenmeye birçok konuda uyarılarda bulundu.

Mardin İl Sağlık Müdürü Doktor Sait Avar, 10.00 ile 16.00 saatleri arasında vatandaşları mecbur kalınmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyararak, "Dışarıda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidir. Ağır fizik aktivitelerinden kaçınılmalıdır. Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 12-14 bardak su tüketilmelidir. Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır" dedi.

Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Avar, "Terlemeyle artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır. Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmeli. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir. Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir. Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir" diye konuştu.

Bugün ve yarın hava sıcaklığında olabilecek artışın, nemdeki artışla birlikte daha fazla etkili olacağını belirten Dr. Avar, gerekli önlemler alınmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini söyledi. Mardin merkezi ve özellikle Nusaybin ile Kızıltepe ilçelerinde açık alanda uzun süre kalınması ve fiziksel aktivite artışı durumunda ısı çarpması, ısı krampları, halsizlik, sinirlilik, dolaşım ve solunum sisteminde bir çok rahatsızlığın meydana gelebileceğine de dikkat çeken Dr. Avar,
"Mardin'de en yüksek sıcaklık, Kızıltepe ilçesinde yüzde 20 nemle ve 45 dereceyle hissedilecek. Özellikle dört yaşından küçük çocuklar, yalnız yaşayanlar, özürlüler, bakıma ihtiyacı olanlar, gebeler, 65 yaş ve üzeri yaşlılar, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar, kronik hastalığı olanlar, sürekli ilaç kullananlar, alkol ve madde bağımlıları aşırı sıcaklardan daha çok etkilenecekleri için dikkat etmeleri gerekir" şeklinde konuştu.