Sinan Meydan - Sarı Lacivert Kurtuluş

#1
Sponsorlu Bağlantılar

Siz Fenerbahçe'li olmayabilirsiniz ama O'nlar Fenerbahçe'liydi!. Kurtuluş Savaşı`nda İngiliz işgal kuvvetleri komutanı general Harrington`ın arabasını çalıp Mustafa Kemal`e hediye eden Fenerbahçe'li futbolcu Casuslar. Kulüp bu hırsızlık olayından dolayı general tarafından basılıp kapatılmak istenince ayaklanan bir anadolu halkı!. Balıkçılık yapıyoruz diye İngiliz askerleri kandırıp Anadolu`daki kurtuluşa silah kaçakçılığı yapan kaleciler, defans oyuncuları, forvetler. Ve Atatürk`ün nasıl koyu bir Fenerbahçe'li olduğu. Hepsi bu kitapta.

Harrington, tepkilere daha fazla dayanamadı, 70 gün sonra Fenerbahçe`nin yeniden açılması kararını imzalarken içinden şöyle düşünüyordu: "Bu ne tuhaf bir millet! Ülkelerini işgal ettik bu kadar tepki göstermediler. Fenerbahçe'yi kapattık hepsi ayaklandı. Neredeyse silaha sarılacaklar.".

Fenerbahçe sadece bir futbol kulübü değildir. Fenerbahçe geçmişte 'vatan ve özgürlük mücadelesi' vermiş bir ulusal teşkilatın adıdır. Fenerbahçe, emperyalizme kaşı verilen ilk bağımsızlık savaşının aktif katılımcısı, emperyalist kuşatmayla çevrilen bir ulusun tek moral kaynağı, tek umut ışığıdır. Fenerbahçe, Mustafa Kemal`in önderliğinde gerekleşen Kurtuluş Savaşı`nın sarı-lacivert rengidir. Fenerbahçe, Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal`in gönül verdiği takımdır.

Bu kitap, Fenerbahçe`nin gizli tarihini Atatürk`ün hayatıyla paralel olarak incelemektedir. Bu kitapta Fenerbahçe ve Atatürk`le birlikte Kurtuluş Savaşı, bu savaşın gizli kahramanlarının penceresinden anlatılmaktadır.