Sinanköy Köyü Ardeşen - Rize

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ardeşen Sinanköy Köyü - Sinanköy Köyü Hakkında - Sinanköy Köyü Tanıtımı - Sinanköy Köyü Resimleri
İlçe: ARDEŞEN

İl: RİZE

Köy Muhtarı: AHMET ÖZYANIK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (464) 715 37 02

Cep Telefonu: 5326607932


Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000- 124

1997- 20

İle Uzaklığı: 66 km

İlçeye Uzaklığı: 20 km

Rakım: 450 m


Tarihi

Köyün yaklaşık 250 yllık bir geçmişi olduğu tahmin edilmektedir. Aşağıdurak ve Yukarı durak köylerinden gelen ailelerin yerleşimi ile kurulmuştur. Başlangıçta Aşağıdurak köyünün mahallesi iken 1950 lı yıllarda ayrı bir köy olmuştur. köyün ilk muhtarı Osman SİNAN'dır. Eski ismi Palivat'dır. Köyün ismi de sinan akrabalarının çok olduğundan dolayı ordan gelmektedir.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son dönemde şehre aşırı göç nedeniyle hayancılık azalmış, sadece bir kaç ale ile sınırlıdır. bu nedenle yaylacılk geleneği de azalmıştır Köye mensup erkeklerin çoğu gurbetçidir. Şehir ve ülke dışında çalışmaktadırlar. köyde çay tarımı yaygındır. Çay_kur adına iki adet çay alım yeri bulunmaktadır. Ayrıca, özel seköre ait pek çok sabit ve mobil çay alım noktaları mevcuttur. Kivi yetiştirciliği de gelişmektedir. Köyün en önemli diğer gelir kaynağı arıcılıktır. Aile işletmeciliği şeklinde yürütülen arıcılıkta doğal arıcılık yapılmakadır. Arıcılık daha çok mezralarda ve ağaç dallarına konan karakovan tabir edilen oyma kovanlarda gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle köyün balları diğer ballara nispeten tercih edilmektedir.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu kapalıdır. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi1960 lı yıllardan itibaren mevcutur. kanalizasyon sorunu bulunmamaktadır. aileler bireysel ya da grup halinde fosseptiklere sahiptir. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilizedir. ancak köy içi yollar asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. cep telefonları kaplama alanındadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz