Sinanlıbilalli Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kandıra Sinanlıbilalli Köyü - Sinanlıbilalli Köyü Hakkında - Sinanlıbilalli Köyü Tanıtımı - Sinanlıbilalli Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: SALİH GÜNDOĞDU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 262 574 00 45

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bir bilgi olmamak ile beraber bolgedeki diger koyler gibi MANAV diye adlandirilan , Akcakoca gazi`nin 1300lu yillarin basinda kocaeli yarim adasini fethi esnasinda bolgeyi Musluman-Turklilestirmek icin yerlestirilen yoruk Turkmenlerden olusmaktadir. Kadinlari genellikle saclarini gozukmeyecek sekilde ORTME diye adlandirilan esarp ile kapatirken SALVAR giymektedirler. Evler genellikle alt katinda inek-koyun gibi hane sahibinin sahip oldugu havyanlari barindirirken ust katinda aile fertlerinin yasadigi iki katki kerpic-ahsap karisimi yapilardan olusmaktadir. Son yillarda sehirden gocenlerin olusturdugu ekonomik iyilesmere paralel olarak beton arme yapilar goze carpmaktadir.

Kültür

Koyun yemeklerı bolge ve cıvar koylerdede oldugu gıbı genellıkle sebze ve bıtkı agırlıklı olup en mushur yemeklerı KESKEK adı verılen cıg bugdaydan yapılan bır yemektir, bolgeye has MANCARLI PIDE adı verılen pıde turu de vazgecılmezler arasındadır.

Coğrafya

Kocaeli iline 28 km, Kandıra ilçesine 16 km uzaklıktadır. Sahip oldugu karadeniz ikliminden dolayi debisi az,kucuk akarsular ve mese ve palat agaclarinin olusturdugu ormanlik alanlar coktur. Hukumetlerin olusturdugu ekonomik caydiriciligina ragmen FINDIK agaclari hizla artmakta Misir, Yulaf, Arpa, Bugday, Silajlik misir, Supergelik otu bolgede yetisen ve encok gorulen bitki ortusudur.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 372
1997 - 431

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak 70li yillarin sonlarina dogru sanayilesmeye paralel olarak sehire yogun bir goc vermis olmak ile beraber, bu kusagin artik emekli olmasi ile beraber tekrar koye hizli bir donus baslamistir. Hane basi yillik gelir ortalamasi 2000$ civarindadir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Yerelnet

Vikipedi

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz