Sinemanın en unutulmaz 10 romantik çifti

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kate Winslet ile Leonardo DiCaprio bu hafta “Titanik”ten (“Titanic”) tam 11 yıl sonra “Hayallerin Peşinde”de (“Revolutionary Road”) yeniden bir araya geliyor. Hem de oradaki aşık bir çiftken bu sefer evli bir çifte dönüşüyor. Biz de bu durumu fırsat bilerek sinema tarihinde birden çok kez bir araya gelmiş bu yönleriyle de unutulmazlar arasına yazılmış aşık ya da romantik çiftleri ele aldık.
Bu listenin 1930-1960 arasında Hollywood’un stüdyo sisteminin dayatmacı yapısı sebebiyle
genelde 10-15’er yıllık anlaşmalar yapıp o kontratlara uymak zorunda kalan oyunculardan oluşmaları ise şaşırtıcı değil. Bu doğrultuda da ‘Unutulmaz romantik çiftler’i seçerken daha çok birden fazla kez birlikte olan ikilileri öne çıkardım. Ancak elbette bir beraberlikle buna bedel olmuş romantik çiftler de seçkiye dahil olabildi. Elbette es geçtiğim ikililer de vardır her seçimde olduğu gibi. Ancak nihai sonuçta ortaya bu 10 çift çıktı.


1-Fred Astaire-Ginger Rogers

1933’de “Flying Down to Rio”dan başlayarak beş senede “The Gay Divorcee” “Roberta” “Top Hat” “Follow The Feet” “Swing Time” “Shall We Dance” ve “Carefree” adlı filmlerde beraber rol alan ikili o yapıtlarda farklı isimli karakterleri canlandırmalarına karşın her zaman ‘aşık bir çift’ olarak dikkat çekmişlerdir. En önemlisi de dans ve müzikle aralarının iyi olmasıdır. Zira bu filmlerin tamamı o dönemin sırtını tiyatroya ve vodvile (durum komedisini öne çıkaran tiyatro türü) dayayan müzikalleridir aslında. 1986 yılında “Fred ve Ginger” (“Ginger e Fred”) adlı usta İtalyan yönetmen Federico Fellini’nin yönettiği bir filmde de saygı duruşuna layık görülmüşlerdir.

2-Spencer Tracy-Katharine Hepburn

Birçok kaynakta sinema tarihinin en önemli ikilisi olarak anılmalarına katılmak boynumuzun borcu. Zira bugün Meg Ryan ve Hugh Grant romantik-komedi demekse o zamanlar da Tracy-Hepburn ikilisi screwball komedi (yani romantik-komedinin kaynağındaki tür) demekti. Tracy-Hepburn ikilisi
sırasıyla “Woman of The Year” “Keeper of the Flame” “Without Love” “The Sea of Grass” “State of The Union” “Adam’s Rib” “Pat and mike” ve “Guess Who’s Coming to Diner”da beraber oynadılar ve genelde evlenip kavga eden bir çifti canlandırdılar. Romantizme bu yaklaşımları ve kimyalarıyla da farklarını ortaya koydular. Eli Kazan George Cukor Frank Capra gibi birbirinden farklı ama önemli yönetmenlerin filmlerinde aynı kimliğe bürünmeleri de elbette o zamanlar stüdyo sisteminin faşist halinden kaynaklanıyordu. Zira oyuncularla ve yönetmenlerle 10’ar yıllık kontratlar imzalanıyordu ve bazı şeyler şart koşuluyordu.


3-Rock Hudson-Doris Day

Screwball komedilerin has çifti olarak anılan ikili “Pillow Talk” (1959) “Lover Come Back” (1961) ve “Send Me No Flowers”daki (1964) birliktelikleriyle listenin üst sıralarındaki yerlerini hak ediyorlar. Romantik-komedinin kaynağı olan screwball komedi genelde ilk başta çekişip kavga etseler de ardından birbirlerine aşık olmak durumda kalan çiftleri ele alır. Hudson ile Day’in sahne kimliği de böyle bir şeydir aslında. 2000’lerde çekilen Ewan Mcgregor-Renée Zelweeger ikilisinin oynadığı “Aşka Veda” (“Down With Love”) ise onların filmlerine bir saygı duruşu niteliğindedir.

4-Elizabeth Taylor-Richard Burton

Franco Zeffirelli Vincente Minelli Mike Nichols Joseph Losey Joseph L. Mankiewicz gibi Hollywood’un önemli yönetmenlerinin elinde canlanan bir ikilidir. 1964-1974 arasında evli kalan iki İngiliz asıllı oyuncu bu süreçte 11 filmde bir araya gelmişlerdir. Tamamında evlilik hayatının acımasızlığı ve yol açtığı kavgalar merkeze yerleştirilmiştir. Yani aslında özel hayatları da sinemada canlanmıştır bir bakıma. Bunlar; “Cleopatra” (1963) “The V.I.P.S” (1963)
“The Sandpiper” (1965) “Kim Korkak Hain Kurttan?” (“Who’s Afraid of Virginia Woolf” 1966) “Doctor Faustus” (1967) “The Taming of the Shrew” (1967) “The Comedians” (1967) “Boom” (1968) “Anne of the Thousand Days” (1969) “Hammersmith is Out” (1972) ve “Under Milk Wood”dur (1972).


5-James Dean-Natalie Wood

Bu ikili James Dean’in filmin çekimlerinden yaklaşık dört ay sonra ölüp vizyona girişini dahi görememesi sebebiyle daha acıklı bir bütün oluştururlar. Zira 1955 tarihli sinema tarihinin ilk gençlik filmi “Asi Gençlik”te (“Rebel Without a Cause”) Nicolas Ray’in kamerasının önünde melodramatik sonlu bir aşk hikayesinin bireyleri olmalarıyla dikkat çekmişlerdir esasen. Wood’un 1961’de “Batı Yakasının Hikayesi”nde de oynadığını düşünürsek Dean ile yakaladığı kimyayı bir daha yakalayamadığı söylenebilir.

6-Meg Ryan-Tom Hanks

90’larda romantik-komedi yükselirken piyasaya “Sevginin Bağladıkları”yla (“Sleepless in Seattle” 1993) çıkan bu ikili o filmden beş yıl sonra nostaljik bir dönüşle “Mesajınız Var”da (“You’ve Got Mail”) karşımıza çıkmıştı. Kimilerinin eleştiri odağı olsalar da hala unutulmazlar arasındaki yerlerini koruyorlar. Bunda da romantik filmlerin senarist-yönetmeni olarak bilinen Nora Ephron’un rolü büyük.

7-Jack Lemmon-Shirley Maclaine

Sinema tarihinin en karizmatik aşıkları Billy Wilder’ın iki filminde zirveye çıkmıştır. “Sokak Kızı Irma” (“Irma La Douce”) ve “Garsoniyer” (“The Apartment”) bu ikilinin parladıkları yapıtlardır. Filmlerin dramatik sonlara yoğunlaşmaları da farklarını ortaya koyar.

8-John Cusack-Kate Beckinsal

Son yıllarda herhalde bu ikili kadar sempatik içten ve samimi bir aşık çift daha çıkmamıştır karşımıza. Belki de filmin sonuna kadar buluşmamaları bunun ana etkeni olabilir. Ancak “Tesadüf” (“Serendipity”) tesadüfler yoluyla süresi boyunca birbirini arayan bu ikilinin duygusal etkileşimini romantik-komedilerin o ‘kaderci’ tavrının çok uzağına yerleştiriyor. Peter Chelsom imzalı yapım Marc Klein’ın senaryosuna çok şey borçlu.

9-Tom Cruise-Nicole Kidman

Romantizm karı-kocadan çıkınca işin boyutu farklı oluyor diye düşünmekte haklı olabiliriz. Zira usta yönetmen Stanley Kubrick imzalı 1999 tarihli “Gözü Tamamen Kapalı”da (“Eyes Wide Shut”) Cruise-Kidman ikilisi evlilikten sonra birbirinden kopmuş bir çifti canlandırıyorlar. İkisinin de evlilik dışı seks fantezileri yaşamaları
filmin kurum karşıtı olmasını sağlıyor. En önemlisi de ikilinin hiç beklenmeyen bir şekilde bu filmin çekildiği 1999 yılından kısa bir süre sonra ayrılmaları. İnandırıcı ve gerçekçi olmak diye buna denir herhalde!


10-Judy Garland-Mickey Rooney

Mickey Rooney’nin başrolünü üstlendiği Andy Hardy serisinin birçok filminde karşı karşıya geldiği Judy Garland ilginç bir aşk ilişkisinin en önemli mimarıdır aslında. Zira bebek yüzlü Rooney ile müzikallerle ve “Oz Büyücüsü”ndeki Dorothy rolüyle tanıdığımız Judy Garland’ı karşı karşıya getirir bu filmler. Toplamda dokuz Andy Hardy filminde beraber rol alarak unutulmazlar arasına girmiştir bu ikili.