Sırçalı Köyü Mecitözü Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mecitözü Sırçalı Köyü - Sırçalı Köyü Hakkında - Sırçalı Köyü Tanıtımı - Sırçalı Köyü Resimleri
İlçe: MECİTÖZÜ

İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: MEHMET ERGAN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (364) 474 22 76


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000
357

1997
357


İle Uzaklığı:
53 km

İlçeye Uzaklığı:
17 km

Rakım:
1250 m


Tarihi

Kartal yuvası misali uçta yer alan ve bulutların üzerinden tüm ovayı gören köy ,içinde bulunan bir bahçedeki kroslu (haç işaretli) lahitten de anlaşılacağı üzere bir Rum köyüdür. Rum yerleşkesi olarak kullanılan ve belli sebeplerle terkedilen ya da zorla terkettirilen köyü oba olarak kullanan yörüklerin yerleşmesiyle son halini almıştır. Sürekli göç halinde olan ve çadırlarda yaşayan yörüklerin yazlık ve kışlık olarak ova ve obayı kullanmaları yorucu olduğu için son olarak çıktıkları obayı yani sırçalı'yı yerleşim alanı olarak belirlemeleriyle kurulu düzene geçilmiştir. Göçebe iken daha çok hayvancılıkla geçinen yörükler yerleşik düzene Sırçalı'da geçince tarımla da uğraşmaya başlamışlardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ayrıca köyümüz İçanadolunun kuzeyinde ve Orta Karadenizin güneyinde bulunmakla bir geçiş bölgesidir.köyümüz yüksek dağ yamacında etrafı orman ve maki örtüsüyle kaplıdır. bol temiz hava ve sağlıklı yaşamaya en uygun yerdir.Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

2009 - Fatih ERGAN
2004 - Mehmet ERGAN
1999 - Mehmet ŞAHİN
1994 - Mehmet ŞAHİN
1989 - Hüseyin Solmaz
1984 - hüseyin Solmaz


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi 2007 da yapılmıştır. Ayrıca köyümüzde yapay sulak alan arıtma sistemi mevcutturPtt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz