Sırçalı Köyü Mudurnu Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bolu İli Köyleri - Sırçalı Köyü Mudurnu- Sırçalı Köyü Hakkında - Sırçalı Köyü Tanıtımı - Sırçalı Köyü Resimleri
Bilgiler

Nüfus 233 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 14800
Alan Kodu 0374
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Bolu
İlçe Mudurnu
Sırçalı, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber Bizanslılar dönemine ait kalıntılara rastlanır. Bu dönemde kiraç imalatı yapıldığı sanılmaktadır. Osmanlılar zamanında ise yöre ormanlarından reçine ve katran imal edilmiştir. Ayrıca İpek Yolu'nun bir kolunun da burdan geçtiği söylenir. İsminin Sırçalı oluşu ile ilgili en kuvvetli rivayet sırça imali ve yapımı ile ilgili olandır. Orta Asya'dan itibaren Sırça isimli yerleşim alanlarına sıkça rastlanmaktadır. Dönemi kesin olarak bilinmemekle beraber Sırça imalatı yapıldığı söylenebilmektedir.

Kültür Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya
Bolu iline 49 km, Mudurnu ilçesine 22 km uzaklıktadır. Bolu-Mudurnu karayoluna ise 11km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 127
2007
2000 233
1997 320

Ekonomi
Tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fakat halk tarım ürünlerinden kendi ihtiyacına karşılama yönelik olarak, buğday , arpa, yulaf ekimi yapar. Bahçe ziraatinden ise fasulye, soğan ve patates ekimi yapılır.

MeyvacıLık cok gelişmemiştir. Elma, erik ve armut bir miktar yetiştirilir. Su kenarlarına genellikle kavak ağacı dikilir. Orman işleri önemli bi gelir kaynağı olmasına karşın, son yıllarda önemli azalma olmuştur. Büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği de fazla değildir. Ailelerin ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Ayrıca köyde 60 adet arı kovanı mevcuttur. Tavukçuluk halkın en önemli geçim kaynağıdır. İlçe genelinde olduğu gibi burada da entegre olarak çalışan kuruluşlarla besi tavukçuluğu yapılır.


Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Fedai EFE

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi 2009 yılı içerisinde yapılmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz