Şirinsulhiye Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İzmit Şirinsulhiye Köyü - Şirinsulhiye Köyü Hakkında - Şirinsulhiye Köyü Tanıtımı - Şirinsulhiye Köyü Resimleri
Köy Muhtarı : 2009 - İrfan YİĞİT

Tarihi

1877-1878 yılında yapılan Osmanlı-Rus savaşı sonunda Ruslar tarafından Batum ve çevresinin işgal edilmesinden sonra bölgenin Borçka kazasından göç edenler Şirin Ağa idaresinde 60 hane ile birlikte deniz yolu ile İzmit’e gelip buradan Büyükderbent havalisine yerleşmişlerdir. Geçici iskana tabi olarak bir kısmı Nusretiye Köyüne bir kısmı da Samanlı Dağlarının eteklerine yerleştirilmişlerdi. Şirin Ağa (Subaşı) dağılmış olan bu topluluğu bir araya toplayabilmek üzere bir yerleşim birimi oluşturmak üzere köyün bugünkü bulunduğu alanın etrafını derleyip toplayarak; yerleşim yeri haline getirmiştir.

Yerleşimi mütakip yıllarda köyün doğusuna düşen Hikmetiye Köyünde oturan Abaza muhacirlerle köylerin sınır meseleleri gündeme gelmiştir. Bu sorunların halledilmesi için Şirin Ağa ve çevresindeki ileri gelen Gürcü muhacirler ile Hikmetiye Köyü Abaza muhacirleri arasında ahaliden ileri gelenlerin oluşturduğu bir heyetin uzun süren görüşmeler sonucunda; karşılıklı olarak kabul ettikleri sınır ile iki köy arasındaki bu itilaf barış yolu ile çözümlenmiştir. Bu sulhun sağlanması neticesinde iki köy halkı bu mutlu olayı şenliklerle kutlamışlardır. Köyün adı bu tarihten itibaren Borçka’dan gelişlerinde ve köyün kuruluşunda önemli rol oynamış olan Şirin Ağa’nın adı ile birlikte Abazalarla yapılan “Sulh’un / Barışın” anısına Şirinsulhiye Köyü olarak anılmaya başlanmış ve bu günde köy ayni isimi taşımaktadır.Yöre içinde Gürcü nufusun yoğun yaşadığı yerleşim alanı olması nedeniyle halk arasında bazen kısaca “Gürcü Köyü” olarakta anılmaktadır. Kurtuluş Savaşında;Ali SUBAŞI,Ali YALÇIN, Raşit ÜSTÜN,Yusuf KAYA,Yusuf YALÇIN Kurtuluş Savaşında cephede savaşan gazilerden bazılarıdır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri eskiye nazaran olmasada büyük bir kısmı Gürcü gelenek, görenek ve yemekleri mevcuttur.

Coğrafya

Kocaeli(İzmit) iline 22 km, köy dağ eteğinde bulunduğundan hem yapı itibariyle hem de statü itibarı ile orman köyü olup turizm acısından ıcin cok doğal güzelliği olan bır orman köyüdür

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 - 2000
2008 - 1750


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon ve doğalgaz şebekesi %80 i yapılmamıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca Kocaeli merkezine 25 dakikada bir otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

Kaynak : Yerelnet

Vikipedi

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz