Sırtköy Köyü Manavgat Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Antalya Köyleri - Sırtköy Köyü - Sırtköy Hakkında - Sırtköy Köyü Tanıtımı - Sırtköy Resimleri


İlçe: MANAVGAT - İl: ANTALYA


Köy Muhtarı: KERAMETTİN TUNCER


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:


0 (242) 779 80 11

Cep Telefonu:


0 (542) 728 88 07


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:


2000


371

1997


445

İle Uzaklığı:


104 km

İlçeye Uzaklığı:


30 km

Rakım:


750 m

Sırtköy'ün kuruluşu hakkında kesin bir bilgi yoktur.bu adı dağın yamaçlarına kurulmasindan aldığı tahmin edilmektedir. Bölgede dağın yamaçlarına sırt adı verilir. Antalya ili, Manavgat ilçesi, Sırtköy'de Etenna tarihi kenti ve kaya mezarları bulunmaktadır. Aulock adlı araştırmacı, ETENNA'nın SELGE'den sonra sikke basan PİSİDYA kenti olduğunu söyler. Ruge, ETENNA'yı POMPHYLIA kenti olarak gösterir. Tarihi kent yakın zamana kadar başka isimlerle ifade ediliyordu.1984' te yayımlanan ve yeni bulunan bir yazıt ışığında tarihi kentin adı ETENNA olarak kesinlik kazanmıştır.Türkiye'de 4 tane ATATÜRK dağı vardır,bunlardan birisi de bu köyde yer almaktadır. Köyün girişinde araştırmayı incelemeyi bekleyen oldukça geniş bir mağara bulunmaktadır.Tarihi Liman Kenti Side'yi İç Anadolu'ya bağlayan,Pamphylia Bölgesi ve Çevresi Eski Yol Sistemlerinden biri olan Side-Kesik Beli Yol Sistemi de SIRTKÖY'den geçer. Side-Kesik Beli Yol Sistemi:Side' den başlar, Naras Köprüsü'nü aşarak, B.Şıhlar Köyü'nün hemen üstündeki antik Seleuceia kentine ulaşır, buradan SırtKöy' de bulunan Etenna'dan geçerek, At İzi mevkii, Çaltılı, Kesik Beli, Kız Taşı, Bahadın Oluğu, Eynif Ovası, Başlar, Ormana, İbradı ve Gembos Ovasını takibederek Beyşehir'e ulaşır. (Kaynak:G.Ercenk, Pamphylia Bölgesi Antik Yol Ağı, Antalya,)(Araştıran:Öğr.Ali Çelik)
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri, keşkek, pilav ve bol nohutlu et.
Coğrafya

Antalya iline 104 km, Manavgat ilçesine 30 km uzaklıktadır.yalnız yolun bozuk olması nedeni ile 75 km ye eşittir.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün iklimi ılık geçer.Kışları kar yagabilir Eylül-Haziran ayları arasında çok şiddetli olan poyrazı insanın kemiklerine kadar işler.
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.defne kesimi yapılır,kesim ilk başladığında gece saat 02-2;30 sularında adeta harbe gider gibi veya yangından mal kaçırır gibi koşturarak,kavga ve gürültülü bir başlangıç olurOan hiç kimse defne den başka hiç bir şey düşünemez bir hal alır,para bitene kadar bu böyle devam eder.taş ocağı da vardır,bu nedenle köy iki parçaya bölünmüştür ve şu anda işletilmemektedir.
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak ve çakıl bir kısmı bozuk asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz