Sırtpınar Köyü Cumayeri Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Cumayeri Sırtpınar Köyü - Sırtpınar Köyü Hakkında - Sırtpınar Köyü Tanıtımı - Sırtpınar Köyü Resimleri
Tarihi

Mezarlığın olduğu mahallede (köye ismini veren Sırtpınar mahallesindeki) caminin 300 metre alt tarafında sırttan çıkan kaynak suyu (halen aktiftir) ile arazinin rampa oluşu nedeniyle sırttaki pınar denmesinden almış olup, iki kelimenin birleşmesi sonucu Sırtpınar olmuştur. Köyün tamamı 1870-1895 tarihlerinde Sultan Abdülhamid döneminde ordu ili ve ilçelerinden hicret eden göçmenler tarafından kurulmuştur. nekadar göcmenler tarafından kurulmuş olsada bu köye ilk gelenler Ordu ilinden gelen TÜREDİOGULLARI dır.Bu sulale şuanda 3000 kişiyi aşmaktadır ve soy adlarının hakını vermişlerdir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyde arefe günleri tüm çevre köylerinde katılımı ile arefe kesilmesi denilen önceki yıllarda birtür yufka tatlısı denilebilecek palaz isimli tatlı dağıtılırdı şimdilerde ise şekerli mamülatlar dağıtılıp mezarlık ziyaret edilip topluca dualar edilmektedir.

Coğrafya

Düzce iline 23 km, Cumayeri ilçesine 3 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 149
1997 228

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz