Sivas Altınyayla Güzeloğlan Köyü

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Güzeloğlan, Sivas ilinin Altınyayla ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi


Köyün eski ismi Kızılburun olup rivayete göre köyü ziyarete gelen bir devlet büyüğünün bu ziyaret esnasında köyde çok güzel bir çocuk görmesi nedeniyle köyün ismi değişmiştir. Özellikle kusurü baba hakkın da sizlere özel bilgi verilecektir.bu büyük alim ve allah dostu hakkında

Coğrafya


Sivas iline 88 km, Altınyayla ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 574
1997 641

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bunun yanısıra yurtdışına(özellikle Almanya-Fransa-Hollanda gb avrupa ülkelerine) önemli sayıda göç vermiştir.Yurt dışında bulunan vatandaşların ekonomiye katkısı yanında ilköğretim dinitesis altyapı tesislerinin yapımında önemli derecede yardımları olmuştur.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Koye bagli Bayindir mezrasi vardir. Bayindir koyden goclerle olusmus bir yayladir.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Yakup Kıraç
1999 - Bekir OZDEMIR
1994 - Mustafa TEKIN _
1989 - Hasan Huseyin GURBUZ
1984 - Mustafa TEKIN
(2009) -Bünyamin YÜCEL


Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağıyoktur sağlık evi vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.