Sivricehüyük Köyü Merkez Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Sivricehüyük Köyü Bilgileri - Sivricehüyük Köyü Hakkında - Sivricehüyük Köyü Tanıtımı - Sivricehüyük Köyü ResimleriSivricehüyük,Kahramanmaraş Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:KAHRAMANMARAŞ

İle Uzaklığı:20 km

İlçeye Uzaklığı:0 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:391
1997:401

Tarihi

Sivricehüyük köyü, aslında iki Köydür. Halk ve Köyler arasındaki diliyle birinci Köy urumoğlu köyü, ikinci köy ise terolar köyü. urumoğlu ve terolar arasında bir orman vardır.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri ve yemekleri dolma, sarma, içli köfte, ekşili köfte, maraş etli kömbesi, yoğurtlu köfte, mercimekli köfte, çiğ kçöfte, kısır, maraş ekşili çorba, kuzu tandır, tas kebabı, maraş çöreği, maraş tarhana çorbası, yayla çorbası, şehriyeli pilav, alçalı pilav, bulgur pilavı, patates salatası, çoban salata. yemeklerden şimdilik bilgimiz bukadardır.

Coğrafya

Kahramanmaraş merkezine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kış ayları kurak ve soğuktur. Yaz ayları 40 dereceyi bulan sıcaklar görülür.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: MEHMET ALTUNPEK

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu Urumoğlu köy tarafından alınmış olup Cemevine dönüştürülmek üzere boyatılmıştır. Köyün okulu şu durumda yoktur ancak taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 3 tane Pınar vardır bedava içme suyu hizmeti verilmektedir. Atık suların boşa gitmemesi adına bu içme suları ile bağ bahçe de sulanmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz