Siyah Beyaz - Siyah/Beyaz'a çevirme (Hue/Saturation) RENKLİ FOTOĞRAFLARI SİYAH BEYAZ

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Siyah Beyaz - Siyah/Beyaz'a çevirme (Hue/Saturation)

RENKLİ FOTOĞRAFLARI SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFA DÖNÜŞTÜRMEK

RENKLİ FOTOĞRAFLARI SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFA DÖNÜŞTÜRMEK
Renkli fotoğraflar çeşitli yöntemler kullanılarak siyah beyaza dönüştürülebilir. Bunlardan en kolayları image > adjustments > desaturate metodu ya da image > mode > grayscale metotlarıdır. Bunlar kolay olmakla beraber renklerin siyah beyaz tonlar haline dönüşmesinde bize hiç bir kontrol imkanı bırakmaz.

Ayar Katmanları Kullanmak:
Photoshop ile siyah beyaza çevirmek istediğimi fotoğrafımızı açalım. En iyi sonuçlar için 16 bit imajlar kullanmak önerilse de biz öğrenirken elimizdeki küçültülmüş jpeg üzerinde çalışacağız.

Layers (katmanlar) penceresindeki yarısı siyah yarısı beyaz yuvarlak düğmeye tıklayarak yeni bir Hue / Saturation ayar katmanı ( adjustment layer ) oluşturalım.

Bu katmanı oluşturduktan sonra harmanlama biçimini ( blending mode ) color olarak belirleyelim. Şekle bakınız.

Şimdi tekrar aynı işlemi tekrar edelim ve yeni bir hue / saturation ayar katmanı açalım. Bu katmanın ayar penceresinde doygunluk ayarını tamamen sola çekelim.
(Saturation -100) ve ok tuşuna basarak ikinci katmanımızı oluşturma işimizi sonlandıralım.

Şimdi katmanlar menüsüne bir göz atalım. İlk oluşturduğumuz katman filtreyi, ikinci oluşturduğumuz katman siyah beyaz filmi simgeliyor.

İlk oluşan katmana ( Hue / Saturation 1) çift tıklayalım ve ayar menüsünü inceleyelim.
Burada Hue filtrenin rengini, Saturation filtrenin açıklık koyuluğunu simgeliyor. Şekle bakınız

Bir yanda fotoğrafınız görünür haldeyken hue ayarını sağa sola yavaşça hareket ettirerek fotoğrafınızın tonlarındaki değişimi gözlemleyin. Bu değişimler fotoğrafınızın hue ile belirlenen renklere göre filtrelenmesi sonucu siyah beyaz tonlardaki değişimlerdir. Her bir filtrelemenin kuvvetini de saturation ayarında değişiklik yaparak ayarlamanız mümkün.
Aşağıda düz siyah beyaz ve tonlardaki farkı göstermesi bakımından bu yöntem ile filtrelenmiş iki örnek göreceksiniz.

Bu yukarıdaki örnek Hue :0 Saturation :0 düz desature fotoğrafımız.

Bu yukarıdaki Hue : -131 Saturation : +40 ayarları ile filtrelenmiş hali. Evlerdeki ton değişikliğine dikkat edin.

Bu yukarıdaki örnek ise Hue : +38 Saturation : +41 ayarları ile filtrelenmiş hali. Evlerin tonları nasıl koyulaştı, görebiliyorsunuz.​
Elinizdeki fotoğraf ne kadar kaliteli, grensiz, jpeg artifaktlarından uzak ise o kadar rahat değişiklikler yapabilirsiniz. Eğer artifaktlarınız bol ise fotoğrafınızı bozacak ağır filtrelemelerden kaçının.