Siyam Kedileri

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Siyam Kedileri

Siyam cinsi, gerçek orijini hakkında bazı anlaşmazlıklar olmasına rağmen, yüzyıllardan beri mevcuttur. Haklarında birçok söylenti ve hikayeler olmasına rağmen en akla yatkın olan teori , güneydoğu Asya kaynaklı olduklarıdır. Bu bölge kedileriyle olan benzerlik bu teoriyi kuvvetlendirmektedir.
Thong-Daeng (Copper)

Tayland (Siyam) Orijinal Kedi Türleri

Geleneksel Tayland kedi türleri olan Siamese (Siyam), Korat ve Burmese türleri görünüm olarak çok fazla değişikliğe uğramamışlardır. ( Bunlar, Tayland' da Wichien-Maas, Si-Sawaat veThong-Daeng, "Copper" olarak bilinirler) Bunların hepsi geleneksel Siyam kedi tipi ile aynı görünümde olup aynı türün değişik renkleri olarak kabul edilebilirler. Bu üç tip aynı kökten türemişlerdir ve tür olarak özdeştirler. Bugün dünyada geleneksel siyam kedi tipi olarak bilinen tip Tayland Wichien-Maas kedi tipidir. Wichien-Maas Tayland dilinde "Ay Elması" anl..... gelmektedir. (Moon diamond) Aynı zamanda "uğurlu mücevher" ve "mücevher kedi" olarak ta adlandırılmıştır.

Wichien-Maas (Geleneksel Siyam)

Siyam Kral kedileri asırlar boyunca Bangkok 'ta Siyam Kralı tarafından sarayda titizlikle saklanmışlardır. Muhtemelen bu gizlenme nedeniyle bu saray kedilerinin gerçek orijinleri hakkında çok az bilgiler mevcuttur. Siyam'ın orijinal saray kedilerinin koyu renkli sarı gözlü olup bugünkü siyam kedilerine tam olarak benzemediği söylenmiştir. Bununla birlikte geçen yüzyıllarda zamanla oluşan mutasyonlardan sonra bugünkü karakteristik şeklini aldığı iddia edilmektedir. Ancak bu evrimin nasıl oluştuğu konusunda bilgi yoktur.

Si-Sawaat (Silver-Blue)

Siyamların gerçek orijini hakkında tam bir anlaşma olmamakla beraber, Siyam veya bugünkü adıyla Tayland dışına ne zaman çıktıkları iyi bilinmektedir. 1884 te Mr.Owen Gould bir çift Siyam kedisini İngiltere'ye getirmiştir. Bu çift Mr. Owens'in kız kardeşi Mrs. Veley'e verilmiştir. (Mrs.Veley 1901 de Siyam Kedileri Kulübü kurucuları arasında yer almıştır.) 1886 yılı boyunca Mrs. Vyvian ve kız kardeşi diğer bir çift siyam ve iki yavru daha getirttiler. Bu kediler ve daha sonra getirilen diğerleri İngiltere'deki siyam kedilerinin temelini oluştururlar. Daha sonra buradan Amerika ve Avrupa'ya yayılmışlardır.
Wedgehead ( modern )
Wedgehead cinsi ( aynı zamanda wedgies veya modern tip diye de adlandırılır.) uzun bir evrim sonucu ortaya çıkmıştır. 1950-1960 yılları arasında görülmeye başlamıştır.Sirk gösterilerinde ortaya çıktıktan sora popülarite kazanmaya başlamıştır. Uzun tübüler slendirik vücut tipleri, uzun bacakları,küçük oval görünümlü ayakları, uzun zarif boynu, kırbaç tipi uzun kuyruğu ve üçgen görünümlü kafa yapıları, birbirinden ayrık büyük kulakları hafif çekik canlı mavi oval gözleri vardır.

Traditionals-(Geleneksel)

Siyam'dan (Tayland) ilk gelen orijinal siyam tipitir. Geleneksel siyam ( elma kafalılar olarak ta bilinir) kalınyuvarlak kafalı, adaleli, kuvvetli vücutları ve parlak, mavi gözleri vardır. Gözleri oval, üst yarımıbadem gibi kavisli, alt yarımı yuvarlak görünümlüdür. Gözler birbirinden hafifçe uzaktadır. Kulaklar orta boyda ve klasikten daha küçüktür.Burun çıkıntısı kısa olmamakla beraber künttür. Birçok ülkede halihazırda siyam modeli olarak bilinen en yaygın tiptir.

Klasik

Klasik siyam ara tiptir. 1950-1960 yılları arasında geleneksel tipin rafine olması ile ortaya çıkmışlardır. Görünüm olarak gelenekselden farksızdırlar. Daha zarif ve abartısızdır. Bu tip ve geleneksel tip birlikte birçok ülke organizasyonlarınca ve TCA tarafından esas siyam tipi olarak kabul edilirler.

Orta yapılı ve adaleleri iyi gelişmiştir. Boyun, vücut, bacaklar ve kuyruk hafifçe uzundur. Kulaklar orta büyüklükte, gözler yuvarlak badem şeklindedir. Gözler arası mesafe daha kısadır. Kafa yapısı ne üçgen ne de yuvarlak nokta gibidir.

Genel olarak her yerde kabul edilen beş temel renk tipi mevcuttur.

Seal Point

Vücut açık kahve -krem rengi arası, boyun altı ve göğüs daha açık renklidir. Benekler koyu kahve rengi burun sırtı ve ayaklar beneklerle aynı renktedir.Gözler canlı parlak koyu mavi renktedir.

Chocolate Point

Vücut fildişi rengi olup belirgin gölge yoktur. Benekler orta kahve rengi burun sırtı ve pençeler kırmızı-kahve ile tarçın-pembe arasıdır.Gözler koyu canlı mavidir. Bu tür hemen hemen seal pointlerle aynı süreden beri bulunmasına rağmen 1950 lerde CFA tarafından kabul edilmiştir. Önceleri soluk renkli seal point olarak değerlendirilmiş, sonradan ayrı bir renk türü olduğu kabul edilmiştir.
Blue Point

Vücut mavi beyaz soğuk tonlarda, çene altı ve göğüste beyaz gölgeler olup, benekler koyu mavidir. Burun sırtı ve patiler koyu maviye çalan gri, gözler koyu canlı mavidir. Bu renk tipi seal rengin açığıdır ve ikinci olarak tanınan point renktir.1930 da CFA tarafından kabul edilmiştir.

Lilac Point


Vücut buz beyazı renkte ve gölgesizdir. Benekler buz grisi ve pembemsi tonlardadır.Burun sırtı ve patiler lavanta pembesi, gözler parlak canlı mavidir. Lilac, chocolate-pointin açılmış şeklidir. CFA tarafından 1950 ler de kabul edilmiştir. Halen nadir bulunan türlerdendir.

Albino Siamese

Tamamen beyaz renktedirler.Burun sırtı ve patiler pembe renkli, gözler açık pembe-açık mavi tonlardadır.​
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#2
Siyam
Siyam kedisi,Güneydoğu Asya'da günümüzde Tayland olarak bilinen Siyam'da kutsal tapınaklarda beslenen ve buradan tüm dünyaya yayılan kedi ırkı. Tayland dilindeki adı Wichien Maat'tır.
Siyam kedileri kulakları, patileri, arka ayakları ve kuyrukları renkli noktaları olan açık renkli bir kürke sahiptir. Yavru siyamlar doğuşta krem veya beyaz renkte olurlar ve ilk aylarda vücutlarının çeşitli bölgelerinde görünür hale gelen noktalar gelişir. Dört haftalık olunca bu noktaların renkleri daha belirgin hale gelirler. Yaşı ilerledikçe siyam kedilerin renkleri koyulaşır ancak sıcak iklimlerde yaşayan yetişkin siyam kedileri soğuk iklimlerde yaşayanlardan daha açık bir kürke sahiptirler. Siyam kedileri badem şekilli, parlak mavi renkli gözlere ve kısa tüylere sahiptir.


Bakım ve Eğitim
Geleneksel Siyam Kedileri çok narin kediler değillerdir, ve genellikle çok sağlıklı olurlar; müthiş iştahlı oldukları da ayrı bir gerçektir. Çoğu yetiştirici kaliteli kuru mama önerir. Bu mamalar sayesinde siyamlar istedikleri zaman yer ve kolay kilo almazlar. Ayrıca bu mamalar isteğe göre düşük kalorili olanlarla değiştirilebilir.
Siyam, çok bakım gerektirmeyen bir kedidir, çünkü kendisini gayet iyi şekilde temiz tutabilir. Yine de kedilerin çoğu taranma ve fırçalanma hissinden hoşlanır. Üstelik taranma, etrafta uçuşan fazla tüyden kurtulmanın da en iyi yoludur. Geleneksel Siyam Kedileri çok tüy dökmezler.Siyam Kedileri'nin Özellikleri
Geleneksel Siyam Kedisi akıllı, - bir kucak ısıtıcısı ya da kovalanacak bir oyuncak olarak - insanların dostluğundan hoşlanan insan-odaklı bir kedidir. Meraklı ve dost canlısıdırlar. Bununla birlikte hiçbir şey onları okumaya çalıştığınız herhangi bir kitabın üzerine oturmaktan daha mutlu edemez. Arkadaşları olan insanlarla sevecen ve samimi bir şekilde konuşurlar. Sakin tabiatları sayesinde bir evdeki ya da apartman dairesindeki hayata uyum sağlamakta hiç zorluk çekmezler. Her daim hareket halindeki kedilerden değillerdir; oldukça dengeli bir faaliyet seviyeleri vardır ve bir oyuncağı kovalarken, kucağınıza kıvrılıp uyudukları zamanlar kadar mutludurlar.[/url]