Söğüteli Köyü Kürtün - Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kürtün Söğüteli Köyü - Söğüteli Köyü Hakkında - Söğüteli Köyü Tanıtımı - Söğüteli Köyü Resimleri
İlçe: KÜRTÜN

İl: GÜMÜŞHANE


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:2000-151

1997-169

İle Uzaklığı:92 km

İlçeye Uzaklığı:37 km

Rakım:1750 m


Tarihi

Köyümüzün tarihi yazılı kaynaklarda kesin olarak bilinmemekle beraber, ilk olarak 1.Dünya savaşından önce köyde ikamet edenlerin Rumlar olduğu bilinmektedir. O zamanki Rumca adı ile köyün adı REZMENE imiş.


Köye Gelen İlk Türk Sülaleleri;

Köye ilk gelen Türk aileleri Molla Veli Oğulları şu anki ( KESKİN)'ler keskinoğulları(AYDIN)’lar, Bükrüoğulları (GÜNDOĞDU) lar,Vaazoğulları (VEZİR)'ler, Başoğulları (BAŞ)’lar, Mizamalioğulları (ÇAKMAK)’lar olarak bilinmektedir. Bu Türk aileleri 1.dünya savaşından önce Rumlarla birlikte yaşamışlardır. Rumların seferberlikten sonra Yunanistan'a göç ettiği söylenmektedir. Köy tamamen 1. dünya savaşından sonra Türk egemenliğine girmiştir.

Köye İlk Göçler Nereden Gelmiştir ?

Köyümüze ilk göçlerin aslı orta Asya dan gelen kayı boyundan gelmektedir. Kayı boyunun bir kısmı Konya'ya yerleşmiştir. Molla Hünkar Oğullarından dağılıp ilk dört aile Molla Veli Oğulları, Başoğulları, Veziroğulları, Bükrüoğulları önceki adı REZMENE, ilk Türkçe adı SÖDİN, ondan sonra günümüze SÖĞÜTELİ KÖYÜ olarak günümüze kadar gelen köyümüze göçmüşlerdir.

Köyümüz Adını Nereden Almıştır ?

Köyümüzün ilk zamanlardaki yerleşim yeri Kazıkbeli ne giderken, Alistira yaylasının altındaki, Veziroğlu çayırının olduğu yer anlatılmaktadır. Bu mevki kaynaklarda (ağıllar) bölgesi olarak bilinmektedir. Ağıl;Koyunların yattığı yere denir. Hikayede şöyle anlatılmaktadır;Tarihi bilinmemekle beraber adamın biri son güzde burada hayvanlarını otlatmaktadır. Kış ayına girerken, kırağı veya kar yağar ve burada kalmak zorunda kalır. Orada da büyük bir söğüt ağacı bulunmaktadır. Söğüt ağacının gövdesinde büyük bir oyuk veya derin bir in varmış. Adam bu söğüdün ininde ailesiyle birlikte kışlamış. Kış sona erdiğinde ilk bahar aylarına doğru sahilden, sağdan, soldan gelen insanlar adama kışı nerede geçirdiğini sorarlar. Adam da kışı ailesiyle birlikte söğüdün ininde geçirdiğini söyler. O günden bu güne Söğüt ini, Södin, derken Söğüteli Köyü olarak günümüze gelmiştir.

Kültür

Köyümüzün yemekleri:

Gücükdene çorbası,hopçin,lahana dolması,pancar çorbası,kuymak,kuzine ateşinde pişirilen alabalık,kuzukulak,erişte,tirmit,madımak,sütlaç,ye mlik çorbası,yağlaş,fetir,katıklı çorba,patates haşlaması,turşu kavurması,siron.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Yakında ADSL gelicektir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz