Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Trabzon - Söğütlü Köyü - Of Söğütlü Köyü - Söğütlü Köyü Hakkında Bilgiler - Söğütlü Köyü Resimleri
İli : Trabzon

İlçesi : Of

İle Uzaklığı : 58 km

İlçeye Uzaklığı :6 km

Rakım :30 m


Tarihi :

Eski adı halt olan köye 1464 yılında KAPICIOĞLU ailesi yerleşmiştir. KAPCIOĞLU adı, Oğuzlar'ın ULU-YÖRÜK'ün üç keliçesinden Çepni Türkleri'nin bir boyunun adıdır. Hammer Tarihi 3. cilt * syf 299'da "Osmanlı devleti bir (çadır) biçiminde telakki( :kabul etme ) ediyorlardı. başlandgıçta, yönetimle ilgili en önemli kararlar "kapı"nın önünde alındığı için Osmanlılar'da kapı terimi, doğrudan doğruya siyasal iktidarla ilgili anlamında kullanılmıştır. Orta asya'daki Türk yaşamında ve devlet yönetiminde "kapı" görevinde bulunan bir boydur. o samandan beri devlet yönetimiyle iç içedirler. eski türklerde ad verme geleneği bir olaya dayanır. bu boy, çadır şeklindeki kapı bölümünde görev aldığından "kapucuoğulları" adını almıstır. Kapıcıbaşı ünvanı , saray kapılarının onursal muhafızı demektir ve karşılığında maaş alır.

Kapucuoğulları'nın Halt köyüne yerleşimiyle ilgili olan iki öyküden biri ;

Of a yerleşen Kapucuoğulları ile başka bir aile arasında arazi anlaşmazlığı çıkar. her iki aile arazinin kendilerine ait olfuğu söylemektedir. bilirkişi atanır. bilirkişi der ki " buyrun gitmeye gerek yok. böyle bir arazide ancak kapucuoğulları oturur.." Yine osmanlı-Rus harbi sırasında Rus ordılarının Trabzon'a kadar geldiği, ancak of sınırından öte geçemediği, buranın Kapucuoğulları tarafından şiddetle korunduğu söylenir

Osmanlı devleti nin geleneksel yönetim anlayışı gereği, Doğu Karadeniz topraklarında başlayan İslamlaştırma akımı kısa zamanda bu bölgeye yayılmış, devlet ehil hocalar göndererk bölgenin müslümanlaştırma evresini tamamlamıştır. özellikle IV.Murat döneminde , bölgede iyice tutunmuş, hatta saray ile iyi ilişklerini geliştirilmiş. yine öğrenim görmek medreselerde görev almak için İstanbul'a gidilmiş; saray da kapı divanında görev alınmıştır. Uzun yıllar, değişik padişahlar döneminde padişah huzuruna alınacak kişiler için hazırlanan salonda kapıcıbaşlılık yapılmıştır. Kapıcıbaşı, gelenleri karşılar, padişah'ın huzuruna götürürdü. Kapı divanının muhafızıydı. Dolayısıyla güvenilir kişilerdi. Fatih Sultan Mehmet döneminde Saray'daki sayıları artınca Anadolu ve Rumeli 'nin muhtelif yerlerine dağıtılmalarıyla ilgili emirname çıkarmış, ancak bizim bildiğimiz Kapucuoğulları saray 'da kalmışlardır.


Ekonomi :

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri :

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz