Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1

Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Zara Söğütlü Köyü - Söğütlü Köyü Hakkında - Söğütlü Köyü Tanıtımı - Söğütlü Köyü Resimleri
İlçe: ZARA

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: HASAN TEK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0346 835 11 12

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 63

İle Uzaklığı: 98 km

İlçeye Uzaklığı: 28 km

Rakım: 1865 m


Tarihi

Köyün adını dere yataklarında çokça bulunan söğütlerinden aldığı, kuruluşuna ilşkin olarak 1820' li yıllarda bir çift öküzle köy toprakları satın alındığı ve yerleşime başlandığı söylenmektedir. Köyde yaşayan halktan bazıları 1. Dünya Savaşı sırasında cepheye gitmiş ve orada şehit düşmüştür. Köy yakın zamana kadar Ütükyurduna bağlı kalmış daha sonra muhtarlarını belirleyerek bu duruma son vermiştir. Köye ilk kez elektrik Köy Muhtarı İbrahim İLTER zamanında 1987'de gelmiştir. Köye gelen elektrik yaylaya 2003 yılında gelmiş ancak yayla halkı kullanamamaktadır. Son olarak içme suyu 2006 yılında köye gelmiştir. Köyün tarihiyle ilgili bilgiler oldukça sınırlıdır.

Kültür

Köyün gelenekleri bazı çevre köylerdeki geleneklerle birliktelik gösterir. Özel günleri bulunur. Topluca insanlar nesire alanlarına gidip eğlenirlerdi; ancak son yıllarda bu tür etknliklerde azalmalar yaşanmaktadır.Kendilerine özgü yemek kültürleri vardır. Bariz Anadolu kültürünü yaşandığı köylerdendir.

Coğrafya

Sivas iline 98 km, Zara ilçesine kuş uçuşu uzaklık 28 km.dir. Köy biri merkez digeride yayladan oluşmak üzere iki iskan bölgesi vardır. Köyü kışlak yaylayı ise yazlık kullanmaktadırlar. Oldukça engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Köyün şu anda yaylalarının bulunduğu yer 20.yy.ın başından beri iskan ettikleri yerdir. Bundan önce köy halkının yaylaları bugünkü Becekli sınırlarında yer alan Keçiyurdu yaylasıdır. Ancak iklimin sert olması hayvan ölümleri başlayınca daha içerilere çukur alanlara yerleşmişlerdir. Zamanla eski yaylaları Beceklilerin eline geçmiş ve birdaha geri alamamışlardır.Bölgenin en yüksek yeri Köytepe'dir. 1670 m. denizden yüksekliğe sağiptir. Köyün ortalama yüksekliği 1500 m.dir. Köyün bazı bölgelerinde buzul aşındırmalarıyla oluşturulmuş kayalara rastlanılmaktadır buda buranın Buzul Çağı'nda yoğun aşınıma sahne olduğunu göstermektedir. Köyün bitki örtüsü antropolojen Kara Çam ormanlarından oluşmakta bu ormanlar köyün kuzeydoğusunda yoğunlaşmıştır. Köy çevresinde bulunan ormanlar 1890'ların sonunda çıkan orman yangınıyla büyük çoğunluğu tağrip olmuştur. Tahrip olan bu bölgerde ağaç türleri seyrekte olsa yetişmiştir. Son yıllarda ormanları koruma konusunda köylüler daha da bilinçli hala getirilmiş ormanlarda gözle görülür bir artiş gözlemlenmiştir. Çevre köylere oranla ormanları koruma konusunda bu köy halkının daha da bilinçli olduğu görülüyor. Ancak yeterli seviyede değildir. Orman örtüsü köy arazisinin yaklaşık %40'nı kaplamaktadır. Köyde yaban armudu, Alıç, Dağ eriği, Kuş burnu, Acı elma,Meşe, Sedir, söğüt, kavak; geven, Deve tikeni, Çekem, Böğürtlen, Kekik, Yabani çay, Nanegiller gibi bitki türlerinede rastlanmaktadır. Ayrıca bölgede Karaca, Geyik, Dağ keçisi, Sincap, Yaban domuzu,tavşan, ayı, kurt vb.yaban hayvanlarına da rastlanmaktadır.Köytepe, Ziyaretburnu, Becekburnu, Ortatümsek, Kırmızıtaş, Yaylatepe önemli dağ ve tepeleridir. Köy batıda Ütükyurdu'yla,güneyde Çorak'la, doğuda Büyükgüney'le, kuzeyde Becekli'yle sınır oluşturmaktadır. En uzun sınır Ütükyurdu'ylayken, en kısa sınır Çorak Köyü'yledir. Köyün doğu ve güney sınırını Habeş Çayı oluştururken, kuzey ve doğu sınırını Göç Yolu ayırmıştır.

İklim

Köyün iklimi yazları serin ve kurak kışları sert ve kar yağışlıdır. Yazları serin olduğundan gerek doğası gerekse de iklimiyle vazgeçilmez bir özelliğe sahiptir. Köy Karadeniz iklimi etkisi altında oldugunu hissettirmektedir. Günün bellirli zamanlarında yogun sis yaşanmaktadır. Ayrıca Karadeniz iklimini yansıtan fındık bitkisi son yıllarda köyde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca son yıllarda arıcılık faliyetlerinde artış gözlenmektedir. Köyde ve yaylada arıcılık faliyetleri yürütülmektedir. Ancak Yaylalarda oldukça endemik türden bitkiye sahip çok çeşitli bitkinin olması burada yapılan arıcılığın kalitesini ve ürettikleri balın kalitesini, değerini arttırmaktadır. Burada üretilen ballar son derece kaliteli olduğu görülmektedir.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardı; bugün bulunmamaktadır. Şu anda köyde eğitim gören öğrenci bulunmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyün yolları asvalt değil toprak yol olduğundan ulaşım hava muhalefeti nedeniyle aksayabilmektedir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.