Söğütlü Köyü Pazarcık Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pazarcık Söğütlü Köyü Bilgileri - Söğütlü Köyü Hakkında - Söğütlü Köyü Tanıtımı - Söğütlü Köyü ResimleriSöğütlü,Kahramanmaraş Pazarcık ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: PAZARCIK

İl:KAHRAMANMARAŞ

İle Uzaklığı:25 km

İlçeye Uzaklığı:35 km

Rakım:915 m

Nüfus:

2000: 199

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak, göçebe halkın ilk yerleştiği alandaki sögüt ağaçlarından geldiği zannedilmektedir. Zaman içinde söğüt kökleri suları kurutunca birkaç km aşağıdaki şimdiki engebe alana yerleşilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.( Zoraki olarak en sevilen ve yenen yemegi Bulgur Pilavidir, Tereyaglisi vardir, Ayranlisi, Yogurtlusu her kiliga sokabilirsiniz. genellikle tanarun yiyorum

Köy yörenin en yüksek dağı Karababa eteklerindedir ve her yıl Mayıs'ta dağın zirvesine toplu ziyaretler yapılıp kurbanlar kesilir, cem töreni düzenlenmez.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve daha çok da nüfusun çok büyük çoğunluğunun yerleştiği AB ülkelerinden gelen dövizlere dayalıdır.

Köy Muhtarı: SALMAN SOYA

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz