Sohbetin Adabı...

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sohbetin Adabı...

İslam dini hayatın her safhasını tanzim edip prensipler koyduğu gibi insanların birbirleri ile sohbet etmelerine de kurallar koymuştur. İslam dini ile ilgili bir kural ve prensip konuşulduğunda akla ilk gelen ayet ve hadis olur. Burada Resulullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem Efendimizin sohbetle ilgili şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir.
"Her hangi bir topluluk Allah–u Teala'nın evlerinden bir evde toplanırda Allah'ın kitabını okur karşılıklı birbirlerine öğretirlerse üzerlerine bir sekine iner ve onları rahmetiyle kaplar. Melekler onları kuşatır ve Allah–u Teala o kimseleri nezdindeki melekeler arasında zikreder."

Bu hadisi şerifte izah edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. İlk anlayacağımız husus dini sohbet yapılan yerlerin Allah'ın evi olduğudur. Sohbette bulunanların üzerine huzur ineceğinden rahmete mahzar olduklarıdır. Rahmete mazhar olan müminlerin kalbi huzur ve mutlulukla dolar gönülleri hoş olur. Üçüncü meseleye gelince; hepsinden önemlisi bu sohbete iştirak edenlerin Allah katında melekler birlikte zikredilmeleridir. Ne büyük devlettir ki; Allah Celle Celaluhu sohbet eden kullarını melekleriyle birlikte zikretmektedir.
Vücudun gıdası nasıl ki yemeklerdir ruhun gıdası da ibadetler ve dini sohbetlerdir. Vücudun ihtiyacını gidermezsen vücut güçsüz düşer gün gelir hasta olur ve sonra… İşte ruhta böyledir ruhunda gıdasını vermek gerekir.
Sohbetten kasıt Kâinatın Efendisinden gelen sahabelerle devam eden Allah dostları ile günümüze kadar uzayıp gelen Allah Resû»lullah Kur'an kısaca İslam dininin anlatıldığı konuşulduğu sohbetlerdir.
Bir mümin bir an dahi olsa Allah'ın anılmadığı yada Allah'ın sevmediği şeylerin konuşulduğu mekanlardan uzak durmak gerekir.
Mümin Rabbini hatırlayıp zikrettiği zaman Rabbi da o kulunu daha güzel bir mecliste daha hayırlı bir mecliste zikreder.

SOHBETTE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Güzel sözler söyleyip Rabbimizi zikretmemiz bize çok şey kazandırdığı gibi bunun aksi de mümine çok şey kaybettiriyor. Sohbet için toplanılan mekânlarda boş ve malayani sözlerle insanların dedikodusunun yapılması mümini günaha sokar.
Bir hadisi şerifte peygamber Efendimiz şöyle buyurdular:
"Kişin dininin güzelliği malayani (boş sözler)terk etmesidir." Bir mümin düşünün ki; konuşurken boş sözler söylemiyor insanların faydasına olan sözler söylüyor Allah ve Resulünü anlatıyor bu durum o kişinin İslam'ı nefsinde kâmil manada yaşadığına delalete der.

Bir başka hadisi şerifte de şöyle buyrulmuştur:
"Allah–u Teala'nın kulundan yüz çevirmesinin alameti kulunun malayani (boş sözler) ile meşgul olmasıdır."

Allah–u Telanın zikredildiği Resulullah'ın anıldığı dini sohbetlerin yapıldığı mekânda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.
1–Sohbet başlamadan önce katılanlar birbirleri ile musafaha yapar. Hal hatır sorar birbirlerine hayır temennilerde bulunurlar.
2–Sohbet başladıktan sonra kişi anlatılanı dinlemekten başka hiçbir şeyle meşgul olmamalı.
3–Sohbet veren kişinin sözünü kesmemeli.
4–Herhangi bir konuda konuşmak fıkır beyan etmek için izin istemeli yada susulmalıdır.
5–Konuşan kişiye doğru yönelmeli. Konuşan zatın yüzüne bakılmalı.
6–Sohbet esnasında yanında bulunan kişilerle konuşulmamalı.
7–Sohbet çok uzun olmamalı sohbeti uzatarak insanların sıkmaktan bunaltmaktan uzak durulmalı.
8–Sohbet eden hatip yada kişinin anlattığına kahkaha veya yüksek sesle gülmemeli gülünecek bir konu olduysa tebessüm etmeli.
9–Sohbette kimsenin aleyhine konuşulmamalı gıybet etmemeli birinin acziyetini ortaya koyacak meseleleri konuşmamak gerekir.
10–Sohbet veren kişi son derece yumuşak huylu ve konuşmalarında edepli hareket etmeli.
11–Her konu sonunda ve sohbetin sonunda muhakkak dua edilmeli.

ALINTI ..