Solaklar Köyü Seben Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bolu İli Köyleri - Solaklar Köyü Seben - Solaklar Köyü Hakkında - Solaklar Köyü Tanıtımı - Solaklar Köyü Resimleri

Bilgiler

Nüfus 72 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 14750
Alan Kodu 0374
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Bolu
İlçe Seben
Solaklar, Bolu ilinin Seben ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür
Köyün yemekleri hakkında bilgiler

Bazlama Ekmek, Kedi Batmaz, Tarhana Çorbası, Kızılcık Tarhana Çorbası, Oğmaç Çorbası, Kabaklı Gözleme, Islama, Höşmelim Cöleçöş, Mancar (möşür) Hoşafı, Kangal, Soğanlama, Soğanlı Ekmek Islaması ve yöresel olarak toprak güveç içinde yapılan et yemekleri yöreye ait yemek çeşitleridir.


OĞMAÇ ÇORBASI


Önce hamur hazırlanır. Hazırlanan hamur küçük parçalara ayrılır. Daha sonra bu parçalar kaynayan sütün içine atılır. Tuz ilavesiyle yeter miktarda kaynatılıp servis yapılır.


ÇÖLEÇÖŞ (HOŞAF)


Kesenözü Köyü çevresinde pancarın çok yetiştirilmesinden dolayı yapılan yöresel bir hoşaf çeşididir. Şeker pancarları kaynatılıp kabuğu soyulur ve rendelenir. Rendelenmiş malzemenin içine erik buruşu, pertil ve su ilave edilerek kaynatılır. Soğuduğunda servis yapılır.


KABAKLI GÖZLEME


Önce hamur yoğrularak pazular açılır. Kabak rendelenip haşlatılır. Sac üzerinde iki pazu arasına kabak sürülerek pişirilir. Pişirilen pazular tepsiye konularak üzerlerine tereyağ ve sütün karışımıyla hazırlanan harc ilave edilir. Bu harc her pazu arasına sürülür. Daha sonra pazılar kesilerek servis yapılır. Turşu ile birlikte yenmesi tavsiye edilir.


MANCAR VE KABAK HOŞAFI


Kabağın küçük parçalara ayrılarak suyla pişirilmesiyle kabak hoşafı, doğada yetişen acı mancarın kıyılarak pestille uzun süre kaynatılmasıyla mancar hoşafı yapılmaktadır.


Önce hamur hazırlanır. Hazırlanan hamur küçük parçalara ayrılır. Daha sonra bu parçalar yuvarlatılarak köz üzerinde pişirilir.içli yada içsiz olabılır,şekil itibariyle simiti andırır.ama susama batırılmaz,sadedır..


Coğrafya
Bolu iline 51 km, Seben ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 72
1997 52

Ekonomi Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Murat Özçelik

1999 -
1994 -
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz