Solfej ve Bona Nedir - Solfej ve Bona Hakkında

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Solfej Nedir - Bona nedir - Solfej Dersleri - Bona Çalışması - Bona aliştirmalari - Temel Müzik Kavramları


Solfej : Notaları melodileriyle seslendirme

Hangi enstrumanı çalmak itiyorsanız isteyin mutlaka nota bilgisine ihtiyaç duyarsınız.Enstruman çalmaya veya şarkı söylemeye yeni başlamışsanız yada bu konuda çalışmış ama kendinizi daha da ilerletmek istiyorsanız mutlaka solfejle olan ilişkinizi çok iyi hale getirmelisiniz.Müzikle ilgili sorunlarınız çözmeye tek başına doğal kabiliyetiniz yetmez..
Nota öğrenmede iki temel bilgiye ihtiyaç duyarız ;
1-Ritm.............................................. .................................................. .............................. 2-Nota değerleri
Ritm : Müziğin en önemli gereklerinden biridir.Her nekadar serbest eserler,şarkılar varsa da müziğin çoğunluğu ritm üzerine kuruludur.Peki basit olarak ritm nasıl kullanılır ve ne anlama gelir.En basit şekiliye ;birbiri ardına eşit aralıklı,düzenlerle sıralanan vuruşlara ritm denir..
Ritmler Basit ve Bileşik olarak ikiye ayrılır.Bizim sitemizde işleyeceğimiz konular basit ritmlere sahiptir.
BASİT RİTMLER :
2/4 , 3/4 , 4/4 (C) şeklinde gösterilirler..
BİLEŞİK RİTMLER :
Basit Ritmlerin birbirine eklenmesiyle oluşurlar.Örnek olarak:
5/8 , 6/8 , 7/8 , 8/8 , 9/8 vb..
Aslında ritmler ilk başlayanlar için anlaşılmada zor gelebilir.Ancak çok pratik bir düşünceyle şöyle anlatalım.2/4 lük bir ritm vurulurken eşit aralıklı olarak iki kere elinizi vurunuz..Bu vuruş düzeniye vuruşlarınızı ardı ardına (kesiksiz) yapmaya devam ederseniz 2/4 lük bir ritm düzeni ortaya çıkar.
Aynı şey 3/4 ve 4/4 ritmler içinde geçerlidir.3/4 lük bir rimde eşit zaman aralıklı olarak 3 kere elinizi vurunuz.Şimdi hiç ara vermeden bu üçlü vuruşları ardı ardın ayapınız.Kolay değil mi?
4/4 Bir ritmde de dört kere eşitt zaman aralığıyla elinizi vurup hiç durmadan sayarak devam edin.Evet 4/4 lük bir tempo vuruyorsunuz.
Solfej veya bona yaparken bu vuruşları çeşitli işaretlerle yapacağız.Bu konuları herkes okullarda görmüştür.Ritm konusunu çok genel olarak anlattıktan sonra nota değerlerimize geçelim..
Solfej ve Bona nedir?Şekilde de görüldüğü gibi İlk önce notaları yazabilmek için bir porteye ihtiyacımız var.Daha sonra Portenin baş tarafına yazılacak bir anahtar gereklidir.Bir çok anahtar vardır.Her anahtarın farklı görevi vardır.Bizim şu an işleyeceğimiz anahtar ise Sol Anahtarıdır.
Sol Anahtarının görevi porte üzerindeki çizgilere isim vermektir.En basit anlatımla da Alttan 2.çizginin ismini sol olarak belirler.Diğer notalarda yukarıya ve aşağıya doğru buna göre sıralanırlar.Yani eğer 3.çizgi sol olsaydı hemen bir altı fa olurdu.Hemen üstü de la notası.Ancak sol anahtarı 2.çizgiye sol der ve ;Notaların isimleri buna göre şekillenir.Dikkat ederseniz en alttaki kalın do notasının üzerinde bir çizgi vardır.Neden böyle bir çizgi çizilmiştir?Sebep açıktır.5 çizgi nota değerlerini göstermede standart kabul edildiğinden bunun dışına çıkan notaları göstermek için en altta yani 1.çizgiden sonra gelen (re) nin daha aşağısındki notalar için bir çizgi daha çizilir.Ancak bu çizgi pote boyunca değil sadece nota üzerinde kalır.Aynı durum çizgilerin dışına çıkan porte yukarısındaki notalar için de geçerlidir.

Nota: Seslerin yüksekliklerini (incelik/kalınlık) ve sürelerini göstermeye yarayan işaretlerdir. Hem Latin harfleriyle hem de aşağıda gösterildiği gibi hecelerle yazılır.Oktav: Aynı ismi taşıyan iki ses arasındaki sekiz notalık aralığa oktav (sekizli) denir. İsimleri bir olan bu notaların yükseklik dereceleri ayrıdırRitim

En geniş anlamında ritim, müziğin zaman içinde akışına denir.
Vuruş (ing. beat)

Bir şarkıya el ya da ayak vurarak eşlik ettiğimizde aslında o şarkının vuruşlarını veririz. Vuruş, müziği eşit zaman aralıklarına bölen düzenli ve tekrar eden birimlerdir. Vuruşlar bazı müziklerde (rock müziği, marşlar vs.) çok güçlüdür ve rahatlıkla hissedilir. Bazı müziklerde ise (bazı çağdaş klasik batı müziği örnekleri) belirsizdir.
Örneğin ‘Daha Dün Annemizin’ şarkısını ele alalım:
DahaDün AnnemizinKollarındaYaşarken||||||||
| işaretlerinin her biri bir vuruşu temsil etmektedir.
Nota Değerleri

Nota işaretleri, notaların sürelerine göre farklılık gösterir. Her bir notanın uzunluğunu vuruş sayısıyla ölçeriz. Aşağıdaki tabloda notaların kaç vuruş oldukları yani değerleri gösterilmiştir
Notaların değerlerini vuruşlarla anlayabiliriz. Bir vuruşu ayağımızla vurduğumuzu düşünelim. Bir vuruş, ayağımızın aşağı inişi ve yukarı çıkışıyla ikiye bölünmüş olur. Böylelikle farklı nota değerlerinin vuruşları şöyle olur:
-Birlik Nota:ikilik nota
Sekizlik Nota


Onaltılık Nota


Not: Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi, iki adet onaltılık nota yan yana gelirse yukarıdan iliştirilen bir çizgiyle birleştirilebilirler. Bu durum iki adetten daha fazla sekizlik notalar için de geçerlidir. Örneğin yukarıdaki tabloda dört adet onaltılık nota birleştirilmiştir.