Soysalı Köyü Ceyhan Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
soysalı köyü bilgileri - soysalı köyü tanıtım - soysalı köyü tanıtımSoysalı, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Soysalı 1525 Tapu Tahrir defterlerinde ismi yok; fakat 1575 yılından sonra buraya yerleşilmeye başlanmıştır. Soysalı ismi Türkiye'de üç yere verilmiştir. Şanlıurfa Suruç'da , Kayseri Develi'de ve Ceyhan'da Avşarların bir kolu olan Soysalı oymağı tarafından kurulmuştur köy. Fakat 1525 yılındaki Tapu Tahrir defterinde Soysalı'nın bulunduğu arazi, Zekeriya oymağı Sis sancağına bağlı olarak görülmektedir. Bu gün Soysalı'da yaşayanların önemli bir kısmı köye sonradan gelmişlerdir. Köyün Roma dönemine ait kalıntıları çok az bir yerinde düzleşmiş halde vardır. Buraya yerleşen Avşarlarda ören yeri olmasından gelmişlerdir. Köy eskiden 1525li yıllarda kışlık olarak Soysalı oymağı tarafından kullanılıyor, yaz aylarında ise Tomarza tarafına gidiyorlardı. Çokurova'daki diğer yörükler gibi. Kış aylarında burada yaşayanlar ekincilik yaparlarmış. Hayvancılık da yaptıklarından yazları yaylalarda geçirirlermiş. Mübadele yıllarında 1924 te köye Balkanlardan göçler olmuş, Balkanlardaki zulümden kaçanları da köye 1940-50 yıllara kadar gelmişler. Köyün en eski ailelerine baktığımızda ilk kurucuları DAVUT SOYSAL ve ailesidir.
Kültür

Köyün düğün gelenekleri; 3 gün boyunca süren köy düğününde cuma günleri erkek evinde erkek kınası yapılmaktadır. Sabaha kadar yapılan eğlencede gençler damadın bekarlığa veda gününü çok güzel bir şekilde kutlamaktadır. Bu kutlamalarda arkadaşları tarafından damadın oyun pistinden hiç çıkmaması için devamlı oynaması istenir. Yoruldukça bu piste gönderilerek pes edene kadar bu oyun devam eder. Daha sonra damat ve sağdıçları eğlence için düğün sahibinin tavukları pişirilerek misafirlere ikram edilmektedir. Cumartesi günleri ise erkek evinden çıkan misafirler davul ve bayrak eşliğinde kız evine doğru gidilerek ordaki kına merasimini başlatmak için yola çıkılır. Varışta kız evinin kapısı önünde küçükbaş hayvan kesilerek düğünün hayırlısı olması dilenir. Akşam kız evinde erkek tarafı kına yakarak kızın bu kına eşliğinde kız anası ağıdıyla ağlaması istenir. Ağlayan gelin daha sonra eline kına yakılması için kayınvalidesini bekleyip bir ağırlık atılana kadar elini açmaz. Ağırlık verildikten sonra kına yakılır. Pazar günü ise kız evinden alınan gelin ve sağdıçları şehire kuaföre götürülerek süslenirler. Süslenen gelin konvoyu ilk önce kız evine uğrayarak kardeşleri tarafından kuşak merasimi ve vedalaşma töreniyle erkek evine doğru yola çıkarlar. Yolda durdurulan gelin arabası köyün gençlerine yol geçiş parası vererek erkek evine kornalarla girip davul eşliğinde misafirler toplanır. Gelin ve damat arabanın içinde durarak kırkım merasimi köyün hatibi tarafından çağırttırılır ve oyunla başlayıp hayırlı olsunla bitirilir.
Coğrafya

Adana iline 35 km, Ceyhan ilçesine 23 km uzaklıktadır.Dünyada tam olarak yeri ise BOYLAM 35,0175 ENLEM 37,02472 da bulunmaktadır. Ayrıca köy eskiden oldukça zengin su kaynaklarına sahiptir. Bunun yanı sıra petrol 1998 depreminden de anlaşıldığı üzere yer altında yüksek kalitede ve yeterli rezervde bulunmaktadır. Doğalgaz rezevleri de bulunduğu sanılmaktadır. Köyün, iki tepe arasında olması itibariyle yazları da serin olması bir başka coğrafi özelliğidir.
Karcılar Mahallesi(KÖYÜ )

Karcılar normalde Soysalı köyünden ayrı bir köydür.Ama çeşitli nedenlerden dolayı köyün nüfusu azaldığı için Soysalı köyüne bağlı olarak görülmektedir.Bu mahallemiz genellikle kültürlü,asil,sakin ve akıllı insanlardan oluşur.Ayrıca eskileride temsil eder birçok kişininde lakapları vardır.Köydeki insanlar biribirlerini çok sever ve çok yardımseverlerdir.Bu köy güzel yurdumuz için birçok vatan evletı yetştirmiştir.18 polis,34 astsubay,5 komutan,25 er,7 doktor,14 öğretmen 3 savcı,6 avukat yetiştirmiştir.Köyün eski tarihi Roma dönemine dayanmaktadır.Köyün girişindeki Kara Hacının tarlasında çeşitli kalıntılar olduğu görülmektedir.Köyde ayrıca kuş besleyen merhum Halil Hoca lakaplı kişi , Mehmet emmi denilen saz ustası,şair ve çok bilgili bir hocadır. Aynı zamanda da köyde söz dinlenen birisi olmuştur.Köyde Karcı ve Karcıoğlu soyisimleri köyün kurucu ailelerindendir.Hamit çavuş olarak da bilinen merhum Hamit Karcı yardımseverliği ve misafirperverliği ile tanınan seçkin kişilerdendir.Bir de avcılık konusunda rekorlar sahibi ve usta atıcı olan Emin Karcıoğlu diğer bir ismiyle palamut lakaplı ünlü bir kişi yaşamaktadır.Ayrıca Ali karcı adında usta bir marangoz ve Ali karcıoğlu adında da örnek çiftçi vardır.Köyün faal olmayan bir okulu mevcuttur. Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 942
2000 1042
1997 1065
Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ekonomik şartlara baglı olak tarım bır degişime ugramış ürünler degişmiştir.önceleri büyük oranda pamuk tarımı yapılır ken köyde pamuk üretimi sıfır noktasına yaklasmıs. sadece ayçiçegi ve bugday tarımı yapılır hale gelmiştir. arazinin sulu tarıma elverişli ve verimli olmasına ragmen hala sulama kanalları olmadıgından kuru tarım yapılmaktadır. küçük baş hayvaancılık yapılamktadır. büyük bas hayvancılık yapılsada ıstenılen potansıyelde degildir.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır; ancak faaliyette değildir. Köyün içme suyu şebekesi vardır; ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur; ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır; ancak faaliyette değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz