Sporcu Gıdaları

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sporcu Gıdaları
Düzenli olarak spor yapan ve daha kaliteli beslenmek için gıda takviyelerini kullananlar gıda takviyeleriyle ilgili önyargılarla sık sık karşı karşıya gelirler. İthal ettiğimiz gıda takviyeleri tamamen doğal ürünlerdir.

Gıda takviyeleri = zaman, emek ve para tasarrufu


Gıda takviyeleri konusunda bilinçlenen ve bu takviyelerin ne kadar gerekli olduğunu kavrayan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Dolayısıyla bilinçli spor yapan ve buna uygun bir şekilde gıda takviyeleri ile beslenmelerini destekleyen insanlar, hedeflerine ulaşmak için çok önemli bir avantaj yakalamış oluyorlar. Gıda takviyesini kullanmayanlar kişilerin bu avantajdan mahrum kalmasına sebep olabilecek bazı genel önyargılar:


GIDA TAKVİYELERİ

…sadece kimyasallardan meydana gelir

Gıda takviyeleri ithalatı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından çok sıkı bir şekilde denetim altına alınmıştır. Her ürün ayrı izine tabiidir. Bu izinler dahilinde her ürünün içeriği, Türk Gıda Kodeksi ve ilgili Tebliğ’lere göre detaylı olarak incelenir.Her bir ithalatta her üründen numune alınır ve beyan edilen içeriğine göre laboratuar analizi yapılır. Eğer ürün analiz sonucunda, önceden beyan edilen ve Türk Gıda Kodeksi’ne uygunluğu Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından onaylanan içeriğe göre uygun değilse ithal edilemez.


Gıda takviyelerinde kullanılan maddeler Süpermarketteki birçok üründe kullanılan maddelerle birebir aynıdır. Aralarındaki tek fark, gıda takviyelerinin biyolojik besin değerinin çok daha yüksek olmasıdır. Gıda takviyelerinin verimi çok daha fazladır. Aksi takdirde aynı değer ve kalitede beslenmek için günlük dozun üzerinde tüketilmesi gerekmektedir.Örneğin yumurta proteini ihtiyacını karşılamak için günde ortalama en az on adet yumurta yemek gerekir.Her gün 10 yumurta yiyebilir misiniz?


Aldığımız temel gıdalarla ilgili olarak medyada sürekli olarak skandallar patlak veriyor. Örneğin dana eti için BSE vakaları, dioksinli yumurtalar,kuş gribi vs. . Yasal olarak ithal edilmiş gıda takviyeleriyle ilgili bu türlü skandalların örneği yoktur.


Yakamoz GIDA olarak ürünlerimizin tamamını(XPRO NUTRITION, OPTIMUM NUTRITION ve VITALIFE) ithal ediyoruz. Ürünlerimizin üretildiği ülkeler Almanya, Hollanda ve A.B.D.’dir .Bu ülkelerdeki gıda üretim hassasiyeti ve denetimi herkesin malumudur. Müşterilerimize en iyi fiyata en kaliteli ürünleri sunuyoruz.


….gerekli değildir

Evet, haklısınız. Saygın Beslenme Uzmanlarının tavsiye ettiği günlük beslenme programına uyabilen kişilerin gıda takviyelerine ihtiyacı yoktur.
  • Günde 5 öğün meyve ve sebze
  • Günde en az 1.5 Litre enerjisi az sıvı
  • En az 3 porsiyon protein
  • Yağlı karbonhidratlardan uzak 4-6 öğün yemek
Bunu başarabiliyor musunuz? Hem de her gün? EVET diyorsanız sizi kıskanan birçok insan çıkacaktır. Çünkü bu, büyük bir ihtimalle, sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olduğunuzun göstergesidir. Fakat HAYIR diyorsanız yeni şeyler denemenizde ve biraz meraklı olmanızda fayda var. Gıda takviyelerinin amacı hiçbir zaman dengeli ve düzgün bir öğün yemeğin yerini almak değildir. Adı üstünde , “takviye” olarak fayda sağlamaktır.
Sağlam bir vücut için yeteri miktarda ve dengeli beslenmenin yanında düzenli bir şekilde spor yapmak temel koşuldur. Doğru takviyeler için beslenme uzmanlarına ve spor salonlarındaki uzmanlara mutlaka danışın.


….’nin faydası yoktur.

Bu türlü şikayetleri zaman zaman alıyoruz. Ancak her seferinde neden aynı. Danışılmadan yapılan seçim ve bilinçsiz tüketim. Spor yapan ile yapmayanın besin gereksinimi aynı olamaz. Spor, kaliteli yaşam tarzı için vazgeçilmezdir. Kaliteli yaşam tarzı için de kaliteli beslenmek gerekir.
Her profesyonel sporcu, sporcu gıdalarını ve gıda takviyelerini kullanır. Çünkü profesyonel sporcular şu gerçeği iyi bilirler ;sağlıklı, güçlü ve yüksek performans sergilemeye hazır bir vücut için dengeli ve doğru beslenme çok önemlidir.Bu durum sağlık ve eğlence için spor yapan kişiler için de farklı değil.Çünkü onlar da her antrenmanda performanslarını üst düzeyde zorluyorlardır.Gelecek yıllarda da aynı performansınızı devam ettirmek için besin değeri yüksek gıdalarla sürekli olarak takviye yapmanız gerekmektedir. Çünkü gelecek yıllarda da daha az enerjiyle yaşama devam etmeye razı olmayacaksınız. Siz sağlığınıza dikkat ederseniz, sağlığınız da sizin çok daha uzun yıllar kaliteli, yüksek enerji ve moral dolu bir hayat yaşamanıza vesile olacaktır.
…. çok pahalı !Eğer basit bir fiyat/verim hesaplaması yapılırsa bu türlü bir argümanın hiçbir geçerliliği kalmayacaktır. Bilinen markalardan alınan gıda takviyeleri, doğru zamanda ve doğru miktarda kullanılırsa çok etkili sonuçlar verir.
Örneğin; belirli miktar protein almanız için yemeniz gereken bir parça etin size öğün başına maliyetini düşünün - ki bu bir öğün yemeğiniz gıda takviyelerinde olduğu gibi vitamin/mineraller ve antioksidanlar ile ekstradan güçlendirilmemiştir- Eti almak ve hazırlamak için harcadığınız zamanı hiç hesaba katmıyoruz bile. Aynı hesabı tavuk ve süt ürünleri için de yapabilirsiniz.Halbuki besin değeri çok yüksek bir Protein Shake saniyeler içinde rahatça hazırlanır ve kolaylıkla tüketilebilir.Aslında böyle bir argümanı öne sürerken asıl sorulması gereken soru şu: hedefe ulaşmak ne kadar önemli? Çünkü hiçbir şey antremanlar için vakit ve motivasyon harcayıp ardından eli boş kalmaktan daha pahalı değildir. Hedeflediğiniz amacı destekleyen takviyeleri doğru kullanın ve hedeflerinize daha çabuk ulaşın. Çok daha mantıklı bir tasarruf yapmış olacaksınız. Hesabını siz yapın.
HEDEFLERİnsanoğlu benzersiz bir varlık. Her insanın kendine özgü bir yaşam tarzı ve bu yaşam tarzıyla beraberinde gelen yine kendine özgü gereksinimleri var. Spor ve beslenme için de bu böyledir.Hem sizin için hem beslenmenizde ve egzersizlerinizde yardımcı olan uzmanların işini kolaylaştırmak için hedefleri 4 farklı kategoriye ayırmakta fayda var.


BODY - Olduğunuz gibi fit mi kalmak istiyorsunuz? Vücudunuzdaki yağ oranını düşürmek mi istiyorsunuz? Belki daha sıkı bir vücut? Bunun için size gereken, kısa ama öz güç antrenmanı ve dengeli bir dayanıklılık (kondisyon) programı. Doğru beslenme alışkanlığı ve gerekli ek takviyelerle sağlıklı ve etkili bir yağ yakımı/sıkılaşma programı uygulayabilirsiniz. Ek takviyelerle bir yandan yağlarınızdan kurtulup vücudunuzun sıkılaşmasını sağlarken diğer taraftan muhafaza etmeniz gereken kaslarınızı çok önemli yapı taşlarıyla beslemeye devam edebilirsiniz

ACTIVE - Kalp, insan vücudunun motorudur. Güç antrenmanları ile kaslarınızı güçlendirmeniz ve kalbinizi korumanız mümkün. Vücuttaki motorunuz olan kalbinizi güçlendirmek ve 2-Silindir olan hacmini 12-Silindir seviyesine çıkarmak istiyorsanız gerekli Tuning’i yapmanız şart. Bu modifikasyon, kondisyona dayalı düzenli ve dengeli bir antrenman programından geçer.Elbette bu kolay ve kısa bir süreç değildir.Sağlıklı bir şekilde bu hedefe ulaşmak sabır gerektirir.Ancak bu süreci kısaltmak ve kaybedilen enerjiyi doğru bir şekilde ek beslenme ürünleriyle takviye etmek mümkün.Böylece hedefe daha çabuk ve daha sağlıklı bir şekilde ulaşacaksınız.

MUSCLE - Dar bir T-Shirt, sıkı bicepsler , dikkat çeken bir definisyon ve imrenen bakışlar.Kim istemez ki? Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonucunda araştırmacılar, vücut geliştirme sporu yapan insanların bu spora başladıktan sonra özgüvenlerinin artığını, kendilerini daha güçlü hissettiklerini ve genel moral/motivasyonlarının belirgin bir şekilde yükseldiğini tespit etmişlerdir.Vücut geliştirme sporu yapan arkadaşların özellikle diyet ve takviyeler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarına şahit oluyoruz.Kas kütlesini korumak ve güçlendirmek,doku canlılığını korumak, kaslarda su depolamasını sağlamak, büyüme hormonunu doğal yollardan takviye etmek ve definisyonu hızlandırmak bu spor için vazgeçilmez unsurlardır. Doğru ve düzenli takviyeler yapılmazsa hedefe ulaşmak için aylarca harcanan onca emek boşa gider.

VITA - Enerji.Yaşama sevinci.Güç.Güzel ve teşvik eden terimler.Düzenli bir güç ve kardiyo çalışmasıyla formunuzu ve iyi görünümünüzü koruyun.Bünyenizi hayati önem taşıyan ve sağlık kazandıran doğru ve değerli takviyelerle güçlendirin.Böylece ömrünüzün ikinci baharında hayatın tadını sağlıklı ve güçlü bir şekilde çıkarmaya devam etmenizi sağlayacak sağlıklı vücudunuzu koruyun.Vücudunuza gerekli saygıyı gösterip ondan ihtiyaç duyduğu takviyeleri esirgemeyin.Ruh ve beden sağlığınız koruyun.