Stres,sivilce için daha etkilidir

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Stres, sivilce için önemli etkendir


Genel olarak sivilce adıyla bilinen akne en sık rastlanan cilt sorunlarından biridir. Akne deride bulunan yağ bezlerinin hastalığıdır. Yağ bezleri düzenli olarak cilde yağ içeren özel bir madde salgılarlar. Bu cildi dış etkenlere karşı koruyan bir maddedir. Bu yağın içeriğinde meydana gelen bir değişim sonucu, yağ bezleri kanallarının deri yüzeyine açılan kısımlarında aşırı bir hücre artışı görülür. Bu hücre artışı, kanallarda tıkanmaya neden olur ve ak oluşur.

DİYET YAPMASI ÖNERİLMEZ
Aknenin ortaya çıkışı veya artışında insanların genel kanısı olarak yiyecek ve içeceklerin rol oynadığı sanılsa da bu güne kadar yapılan hiçbir bilimsel çalışma bu kanıyı doğrular sonuçlar vermemiştir. Dolayısıyla akne yakınması ile başvuran hastalara herhangi bir diyet önerilmez.

ERKEKLİK HORMONU ROL OYNAR
Güneşin akne üzerindeki etkisi değişkendir. Çoğu zaman olumlu etkisi olsa da bazen tam tersi artışına da sebep olabilmektedir. Stres de olumsuz etkiye sahip önemli etkenlerdendir. Kadınların aylık düzenli kanamalarının (menstrasyon) öncesinde artış gösteren akne yakınmalarının fizyolojik bir strese (hormonal stres) bağlı olabileceği düşünülür. Ayrıca yapılan çalışmalarda akneli kadınların yüzde 30'unda artmış serbest testosteron hormonu (erkeklik hormonu) görülmüştür.


Sabırlı olmak gerekiyor

Akne tedavisi hastalar tarafındanya da bu konunun uzmanı olmayanlartarafından düzenlenebilecek bir tedavideğildir. Tedavi sonuçları oldukça yüzgüldürücüdür. Gerekli olan en önemlişey sabırdır. Genelde çok uzun olanbu tedaviler ilk başlarda beklenen dü-zelmeyi sağlamasalar da tedaviye de-vam etmek gerekebilir. Olası birtakımyan etkiler konusunda gerekli bilgileruzman doktorlardan alınmalı ve uyarı-lara dikkat edilmelidir. Kozmetikler te-davi edici olarak görülmemeli, yalnız-ca tedavinin yanı sıra düzenli olarakdevam ettirilen cilt bakımı (temizlik,nemlendirme) amacıyla kullanılmalıdır.