Stres

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Stres nedir?

Stres, hayatın şartlarının ağırlaştığı zamanlardır. Kendinizi kaygılı ve gergin hissedersiniz, ve kalbinizin daha hızlı attığını farkedersiniz.


Hayatımızda biraz stres olması kaçınılmazdır ve hatta bizim için iyi olabilir. Örneğin, bazı insanlar işin teslim tarihinin belli olması halinda daha başarılı olduklarına inanırlar. Ancak, çok fazla stres zararlıdır. Stresli durumlarda bedeniniz, tansiyonunuzun yükselmesi ve kalbinizin daha fazla çalışması şeklinde tepki verir. Eğer kalp damar hastalığınız varsa veya yüksek tansiyona sahipseniz, bu durum oldukça tehlikelidir. Stres, daha çok sorunu çözmek için kendinizi çaresiz hissettiğiniz zamanlarda zararlı olur.

Bedeniniz strese karşı başka tepkiler de verebilir. Sırt ağrıları, uyku problemleri, başağrısı, kas ağrıları, mide yanması, nefes daralması, yüksek tansiyon, ve kilo almak veya vermek gibi semptomlar stresin birer parçası olabilir. Sağlık uzmanlarına gelen kişilerin çoğu strese bağlı rahatsızlıktan şikayetçilerdir. </B>

Nasıl ortaya çıkar?

Problem olarak gördüğünüz herhangi birşey strese neden olabilir. Her insan için farklı şeyler stres kaynağı olabilir. Stres, büyük sorunlar neticesinde ortaya çıkabileceği gibi, günlük problemler de strese yol açabilir.

Semptomlar nelerdir?

Semptomlar:

• Uyuma güçlüğü, halsizlik, ağrılar, mide yanması, hazımsızlık

• Bağırsak ve mesane sorunları

• Kaygı, gerginlik, depresyon

• Sigara ve alkol kullanımının artması
</B>
Nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, tıbbi geçmişiniz ve semptomlar doğrultusunda stres probleminizin olup olmadığına karar verecektir. Örneğin tansiyonunuz yüksek olabilir. Ancak, stres pek çok sebepten ortaya çıkabilecek başağrısı veya sindirim problemleri gibi semptomlara da neden olabilir. Bu nedenle, doktorunuz semptomların stresle ne kadar ilişkili olduğunu anlamak için sorular yöneltecektir.

Doktorunuz, stres ve kaygı düzeyini ölçmek için bir anket verebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Derin derin nefes almak, meditasyon, kaslarınızı gevşetici hareketler, daha iyi bir diyet, daha fazla egzersiz, ve rahatlama için yapılacak şeyleri öğrenmek stresle daha kolay başa çıkmanızı sağlayabilir. Sağlık uzmanı veya bir psikiyatris desteği de yardımcı olabilir. Doktorunuz hayatınızdaki stresi azaltma veya önleyemediğiniz stresle daha kolay başa çıkma yollarını gösterecektir.

Egzersiz

Egzersiz bastırılmış enerjinin ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca egzersiz yardımıyla daha dinç olursunuz ve bu da stresle mücadelenizde yardımcı olur. Spora başlamalısınız, bir egzersiz grubuna girmelisiniz, veya günde en az birbuçuk kilometre yürümelisiniz. Diğer insanlarla beraber yapılan egzersizler, sosyal ilişkiler açısından da stresin daha çabuk yok olmasını sağlayacaktır.

Gevşeme

Gevşeme kas dokularınızın serbest kalmasını ve sakinleşmenizi sağlar. Rahat bir pozisyonda oturun ve kaslarınızın herbirini ayrı ayrı birkaç saniye sıkın ve sonra gevşetin. Gevşeme hareketlerine başınızla başlayabilirsiniz ve bedeninizin alt bölümlerini çalıştırabilirsiniz, veya ayaklarınızla başlayabilir ve bedeninizin üst bölümlerini çalıştırabilirsiniz. Bunu hergün yapmalısınız. Masaj, sıcak banyo, müzik dinleme ayrıca diğer gevşeme yöntemleri olabilir.

Stresle Başa Çıkmak İçin Diğer Stratejiler

• Check-up yaptırın. Bedeniniz ne kadar sağlıklı olursa, stresle o kadar kolay başa çıkabilirsiniz.

• Hayatınızdaki stresle başa çıkabilmek ve azaltmak için danışmanınızın tavsiyelerini takip edin.

• Strese ait semptomların tedavisinde danışmanınızın önerilerini dikkate alın.

• Günde 3-4 defa küçük, besleyici, yüksek lifli öğünler tercih edin.

• Kafein ve alkolden uzak durun.

• Eğer fazla kiloluysanız, doktorunuzla kilonuzu nasıl kontrol altına alabileceğiniz konusunda görüşün.

• Kendinize zaman ayırın. Günlük egzersizler ve gevşeme hareketleri için bir zaman dilimi belirleyin.

• Sosyal ilişkilerinize zaman ayırın. Ailenizle ve arkaşlarınızla beraber sohbet edin.

• Hobi, spor veya sosyal aktivite merkezli bir gruba üye olun.

• Düzenli olmaya çalışın. Hiçbir şeyi ertelemeyin böylece sonra onları yetiştirmek için güçlükler yaşamamış olursunuz.

• Hayatınızı basitleştirin. Çok fazla şey yapmaktan sakının. Başarabileceğiniz hedeflerinizi belirleyin. “Hayır” demesini öğrenin.

• Problemleri çözme eğiliminde olmalısınız. Sinirlenmemelisiniz.

• Sorunlarınızı paylaşın. Problemleri sadece konuşmak bile çoğu zaman onların çözülmesini sağlar.

• Kontrol edemediğiniz şeyler için üzülmeyin.

• Sorunlarınızı çözümlenemez, büyük bir problem haline getirmeyin. Zorlukları küçük parçalara ayırın ve sonra en kolay parçadan işe başlayın. Başarıyı hedefleyin.
 

Dine

Özel Üye
#2
STRES:

Bilim ve Teknik Dergisi’nde Stres başlıklı bir yazı yer aldı . Andığım yazıdan kısa bir alıntı.


Stresle ilişkili olduğu düşünülen bir kişilik özelliği de , araştırmacıların A tipi davranışlar olarak adlandırdığı
özellikler. A tipi kişiler,
* başarılı olmaya ve fark edilmeye gereksinim duyan,
*sinirlenmeye ve düşmanca tepkiler vermeye yatkın,
* zamana büyük önem veren ve sabırsız yapıda kimseler.
*Çevrelerine baktıklarında, her yerde ulaşılacak hedefler görüyorlar.
*Yaşamda her oyunu kazanmak istiyorlar.
*Hızlı konuşuyor, hızlı hareket ediyor, ve sıkça karşılarındakinin sözünü kesiyorlar.
*Kuyrukta beklemeye dayanamıyorlar.
*Başarıyı maddi kazançlarla ölçüyor, ulaşılan hedeflerin kalitesine değil, sayısına bakıyorlar ve yaşamın güzelliklerine yalnızca yüzeysel bir ilgi duyuyorlar.
A tipi davranışlar kavramı, Friedman ve Rosenman adlı iki kardiyoloğun, hastaları arasında bu özeliklere sahip insanların sayısının normalden çok fazla olduğuna inanmalarıyla ortaya çıkmış. Sistemli bir şekilde çalışarak bu kişilerin davranış modellerini ortaya çıkarmaya çalışmışlar ve ortaya üç ana ögeden oluşan bir davranış modeli çıkmış: kolayca açığa çıkabilen düşmanlık, zamanın kısıtlılığı duygusu, rekabet etme ve başarma motivasyonu.