Subaşı Köyü Lapseki Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Lapseki Subaşı Köyü Bilgileri - Subaşı Köyü Hakkında - Subaşı Köyü Tanıtımı - Subaşı Köyü ResimleriSubaşı, Çanakkale Lapseki ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: LAPSEKİ

İl:ÇANAKKALE

İle Uzaklığı:41 km

İlçeye Uzaklığı:5 km

Rakım:61 m

Nüfus:

2000:321
1997:301

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri düğünlerde keşkek denilen ve içine et atılarak bugday dan yapılan bir yemek yöresel bir yemegidir. bayramlarda ve kandile aksamları özellikle lokma denilen bir tür hamur yapılarak dagıtılır. Her yıl köyde köy hayırı denilen bir mevlüt okutulur ve herkez davetlidir. Köy hayırında kazanlarla pilav yapılarak dagıtılır... köy eskiden bulunduğu alandan heyelan nedeniyle şimdiki yerine 1960'da taşınmıştır.Eskiden bolbulunan üzüm bağlarının yerini bugün kiraz ve şeftali ağaçları almıştır.İlçeye ve limana yakın olmasından dolayı ihraç edilen birçok meyve bu köyde toplanarak nakiyesi yapılmaktadır. ama köyde bulunan 'şarapkana' denilen yer köyün eskiden şarap imalatında da bulunduğunu gösterir.Gerçi bu şarapkanadaki üretim aletleriesli köyden taşınmıştır.Bu da eski köyde rum etkisi olduğunu gösterebilir. peynir helvası köyün tatlılarındandır.

Coğrafya

Çanakkale iline 41 km, Lapseki ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 1970'lerin başından itibaren kiraz ağaçlarının aşılanması ile köy nerede ise kiraz üretim deposuna dönüşmüştür.Eskiden tahıl dikili olan tarlalar bugün kiraz,şeftali bahçesidir.Bu da köy ekonomisini ciddi anlamda büyütmüştür.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: :Bilgi yok

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz