Süleymandanişment Köyü Lalapaşa Edirne

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Lalapaşa Süleymandanişment Köyü - Süleymandanişment Köyü Hakkında - Süleymandanişment Köyü Tanıtımı - Süleymandanişment Köyü Resimleri
Süleymandanişment, Edirne ilinin Lalapaşa ilçesine bağlı bir köydür.

Muhtarlık :Bilgi yok

Tarihi

Osmanlı Devleti Trakya'da fetihler yaptığı yerlere hem Türk-İslam Kültürü'nü genişletmek hem de bu toprakları elde tutmak amacıyla Anadolunun çeşitli yerlerinden aşiretler getirmektedir. Aydınoğulları beyliği Osmanlı Devletine dahil edilince halkının yeni bir beylik oluşturmaması ve Osmanlı Devletine tehlike teşkil etmemesi için Lala Şahin Paşa tarafından bölgede fethedilen topraklar; Ege (Aydın) eşrafından Hacı, Sarı ve Süleyman isimli kardeşlere (şu an ki Hacıdanişment, Sarıdanişment ve Süleymandanişment köylerinin bulunduğu yerler) yurt olarak verilmiş. Bu üç kardeş her kararı birbirine danışarak aldıkları ve çevrede de işler bu kişilere danışılarak yapıldığı için bu kişilere Hacı Talaşman, Sarı Talaşman ve Sülman (Süleyman) Talaşman denmiş ve günümüzde "talaşman" kelimesi "danişment" olarak kibarlaştırılmıştır. "Danişment" kelimesinin Türk Dil Kurumu Sözlüğündeki anlamlarından biri de "bilgili"dir. Bu da Danişment kardeşlerin (yukarıda belirtildiği gibi) herkesin kendilerine danıştığı bilgili kişiler olduklarını göstermektedir.

Köy sınırları içerisinde dolmen (kapaklı kaya), menhir (dikili taş) ve tümülüs bulunmaktadır.

Kültür

Köyün kültür ve gelenekleri ile ilgili olarak TRT'nin yörelerimiz arşivi bulunmakta olup bir kez yayınlanmıştır. Diğer bir görsel kayıt ise eski DSİ çalışanlarından ve Ömeroba Köyüne kayıtlı Ömeroba köyü nüfusuna kayıtlı Sayın Zeki Dağ tarafından yapılmış olunup Edirne'de bölgesel bir TV'de bu kayıtlar mevcuttur.

Bu bölgeye has olarak köy halkından hacca gidip gelenler, köyün girişine "hacı taşı" tabir edilen ve üzerinde isimlerinin yazılı olduğu yüzü kıbleye bakan bir taş dikerler. İnternet sayfalarında bu konudan "ölüsüz hacılar mezarlığı" şeklinde bahsedilmektedir.

Coğrafya

Edirne iline 44 km, Lalapaşa ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 399
1997 - 347

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır, ancak kullanılamamaktadır. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, ancak kanalizasyon şebekesi 2006-2007 yılları arasında yeni yapılmıştır. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama maalesef köye ebe, hemşire tayini yapılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon mevcuttur.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz