Süleymaniye Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
süleymaniye köyü bilgileri - süleymaniye köyü tanıtım - süleymaniye köyü resimleriSüleymaniye, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Rus işgalinden kaçan azeriler tokatın zile ilçesine gelerek 6 ayrı köy olarak yerleşmişlerdir. Bu durum dönemin padişahına söylenmiş, bunun üzerine Padişah Zile'ye bağlı olarak kurulan bu köylere istanbuldaki bütün cami ve ünlü çeşmelerinin adlarının verilmesi talimatını vermiş, böylece Süleymaniye adını almıştır. Zile'ye bağlı bulunan bu 5 köy ile birlikte Süleymaniye köyü halkı, Zile ve çevresinde PAPAKLILAR lakabıyla anılmaya başlanmıştır.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Tokat iline 75 km, Zile ilçesine 7 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 09 +
2000 94
1997 82
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz