Süleymaniye Köyü Hendek Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hendek Süleymaniye Köyü - Süleymaniye Köyü Hakkında - Süleymaniye Köyü Tanıtımı - Süleymaniye Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: KEMAL YEŞİLYURT

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (264) 658 01 11

Cep Telefonu:
0 (532) 330 73 19

Tarihi

Köyün geçmişi aslında çok eskilere kadar uzanmaktadır. Köyün hemen girişinde yolun sağ tarafında bulunan eski mezarlığın taşları köyün mazisinin çok uzun yıllara dayandığını belgelemektedir. 1877-1878 Osmanlı - Rus harbi sonrası Anadolu topraklarına göç etmek zorunda kalan Gürcü muhacirler(çveneburiler) bulundukları coğrafyaya benzer durumdaki Süleymaniye köyüne yerleşmişlerdir. Batum, Maçexel, Borçka ve murgul çevrelerinden gelen çveneburilere, Cumhuriyetin ilk yıllarında karadeniz bölgesinden katılımlar olmuş ve bu yelpaze bugüne değin süregelmiştir.

Kültür

Köy tarihini göç eden gürcü muhacirlerin oluşturması ile, kültür yapısı kafkasyanın motiflerini taşımaktadır. Tuğlalı evler, önlerinde nalia' lar ve ekmek pişirmek için ocaklar yeralmaktadır. Gürcü mutfağının önemli yemekleri köy halkı tarafından gübnümüze dek gelmiştir: Çadi(mısır ekmeği) Pxali(lahana yemeği) Lobiyo(bugdaylı fasülye) Haçapuri(peynir ve tereyağlı ekmek) Silori Cevizli tavuk, bazılarıdır.

Coğrafya

Sakarya iline 60 km, Hendek ilçesine 10 km uzaklıktadır. Şehre yakınlığı her an köy-şehir gibi yaşama müsaittir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 195
1997 - 191

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz