Sulhiye Köyü İnegöl Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sulhiye Köyü İnegöl Bilgileri - Sulhiye Köyü Hakkında - Sulhiye Köyü Tanıtımı - Sulhiye Köyü Resimleri


İlçe: İNEGÖL - İl: BURSA

Köy Muhtarı: RECEP BAYRAK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0224 728 86 81

Cep Telefonu:

0533 648 05 28


Bursa
Bilgiler
Nüfus 242 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16700
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe İnegöl
Web Sitesi
Sulhiye, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.


Tarih

Köy;1878 harbi olarak bilinen 93 osmanlı Rus harbi sonrası Kafkas ve balkanlardan Anadoluya göçler olmuştur .Anadolunun müslümanlaştırılması ve Türkleştirilmesi amacıyla Sultan 2.Abdülhamit han (cennet mekan)tarafından göçler teşvik edilmiştir. Köy,Gürcistanın acara bölgesi Batum yöresinden gelmiştir.köylü gürcü dilini konuşur.

Kültür

Köyümüz bir gürcü koyüdür insanları cok sıcakkanlı ve misafirperverdir. Köy halkı Kafkas kültürüne sahipolup muhafazakar yapıdadırlar. kafkas yöresine has yemekleri vardir.Bulardan bazıları Hasuta doşorva,gerçki lobyay,cadi,papa, phal lobyay,cumuri,sinori,hapişorva,pelverda,katmişorva ,skelido,kvelimohrakuli,vs. köyde düğünlerde kafkas oyunları oynanır. yaşlı erkekler kabalaği denen el örme atkıyı başlarına bağlarlar.kadınlar ise saya ehrami denen siyah örtü veya athi denen örtüyü giyerler. Köyden birçok öğretmen mühendis teknisyen hoca siyasetçi müftü polis sanayici esnaf memur bilim insani yetişmiştir.

Coğrafya

Bursa iline 71 km, İnegöl ilçesine 26 km uzaklıktadır. Ortalama
rakımı 750 m

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 242
1997 453

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır.Ayrıca köyde bir adet sude su adı altında su fabrikası kurulmuş olup birde su ve konserve fabrikası (baktat)inşaat aşamasında tesisler bulunmaktadır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Recep BAYRAK
1999 - Sabri BAYDAR
1994 -İlhami BAYKAY
1989 İlhami BAYKAY
1984 -Kazım ŞAHİN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz