Sultanşah Köyü Uzunköprü Edirne

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Uzunköprü Sultanşah Köyü - Sultanşah Köyü Hakkında - Sultanşah Köyü Tanıtımı - Sultanşah Köyü Resimleri
Sultanşah, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Osmanlı Dönemi'nde yüksek yerde bulunması sebebiyle çeşitli padişahların vezirlerin konaklama yeri olmuştur.Adını buradan almaktadır. Köy mezarlığında padişah ve vezir mezarları mevcut denilsede bu bir rivayetten ibarettir. Köyün büyük bölümünü Eski osmanlı zamanında Bulgaristandan 93 harbi denilen 1877-1878 de başlayan Osmanlı-Rus savaşı zamanında bulgar zulmunden kaçan (osmanlılarda diğer adıyla Yardımcı anlamamına gelen ve bügünkü adıyla Pomak tabir edilen POMAK'lar tarafından kurulmuştur. Dilleri Bulgarca Diline çok benzeyen bir dilden oluşur.

Coğrafya

Edirne iline 89 Km., Uzunköprü ilçesine 22 Km. uzaklıktadır.

Kültür

Köy halkı genelde orta düzey zengin yapıya sahiptir. Eğitim durumu orta derecededir. Düğünleri genelde 3 gün 3 gece davul zurna eşliğinde olup roman tarzı çalgılar meshurdur.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 322

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve [hayvancılığa]dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak,taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon ağı vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı olmasına rağmen hizmet vermemektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup; köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz