Sumak (Cotinus), Sumak Özellikleri,Sumak Hakkında

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Sumak (Rhus), çalı görünümünde bir bitkidir.
Sumak bitkisinin meyvesi küre biçiminde, kırmızımsı, ekşi lezzette olur. Uygun yöntemlerle kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülür ve baharat olarak kullanılan "sumak" elde eldilir. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir.
Türkiye'de Doğu Anadolu Bölgesi dışında her yerde yetişir.


Arapça: Summag
İngilizce: Shumac,
Sicilian: sumac
Farsça: Somagh
Fransızca: Sumac
Almanca: Sumach, Gewürzsumach, Färberbaum, Gerbersumach, Essigbaum
Hintçe: Kankrasing
Italyanca: Sommacco
Rusça: Sumakh
İspanyolca: Zumaque
Turkçe: Sumak, Somak

2-3 m boylarinda, kisin yapraklarini döken, çali tipinde agaççiklar. Yapraklar 5-10 yaprakçiklara ayrilmistir. Bunlar oval sekilli ve sapsiz, tüylü ve kenarlari hafif dislidir. Çiçekler yesilimsi renklerde, 20-25 cm konik çiçek durumlarinda toplanmislardir. Meyveleri olgunlukta esmer-kirmizi renkli, küre sekilli, tüylü ve eksi lezzetlidir. Sumagin 150 kadar türü vardir ve birçogu zehirlidir. Yurdumuzda Derici Sumagi (Rhus coriaria) ve Boyaci Sumagi (Rhus cotnus) dogal olarak yetisir. Kokulu sumak (Rhus aromaticus)'un tentür halindeki idrar tutamama hastaliginda faydalidir. Türkiye’de yetistigi yerler: Ege, Akdeniz bölgesi, Dogu Anadolu.
Kullanildigi yerler: Yapraklari tanen, sekerler ve sari renkli boya maddeleri tasirlar. Kabiz edici, kan kesici, antiseptik etkili olup, ayrica yünlü kumaslarin boyanmasinda kullanilir. Bogaz ve dis etleri hastaliklarinda da gargara hâlinde kullanilir. Sumak meyveleri de tanen, uçucu yag ve organik asitler ihtivâ eder. Baharat olarak çok kullanilir.​