Sümegenler Köyü Hakkında Bilgi Tomazra Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tomazra Sümegenler Köyü - Sümegenler Köyü Hakkında - Sümegenler Köyü Tanıtımı - Sümegenler Köyü Resimleri
İlçe: TOMARZA

İl: KAYSERİ


Köy Muhtarı: MÜZAMETTİN AKBUDAK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (352) 678 11 49

Cep Telefonu:
0536 345 79 54


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000
228

1997
226


İle Uzaklığı:
72 km

İlçeye Uzaklığı:
16 km


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.bu bilgi ancak büyük süvegenler (avşar süvegen) için geçerlidir.küçük süvegenler(muhacir süvegen)doksanüç harbi sonunda Erzurum İli Şenkaya İlçesineki köylerden (nüsünk.penek vb.)göç eden özveöz DADAŞLARDIR.Sonradan köye civar yörelerden birkaç kabile yerleşmiştir.Asıl kurucuları Kara Hamid lakablı( Akbudaklar)ile hısımları olan temurlardır.Köyde penekli.azgın şenkulak güzelce tektaş elmastaş polat dogan soyisimli muhacirler ile soyisimi arslan taşdemir olan köy halkı yaşamaktadır.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Müzamettin Akbudak


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.