Sungurbeyli Köyü Merkez - Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Sungurbeyli Köyü - Sungurbeyli Köyü Hakkında - Sungurbeyli Köyü Tanıtımı - Sungurbeyli Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ


İl: GÜMÜŞHANE


Köy Muhtarı: YASİN MUSLU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0 (456) 262 12 08


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:2000-94

1997-107

İle Uzaklığı:32 km

İlçeye Uzaklığı:32 km


Tarihi:

Öncelikle eski isim (Kuşyuva) bir anlam ifade ediyor. Evliya Çelebinin Seyehatname adlı eserinde Gümüşhanemiz den ve madenlerden bahsederken yırtıcı kuşların bol çeşitte olduğu ve yaşadığı şimdiki sungurbeyli bölgesinden söz etmiştir.Bu vesile ile Kuşyuva ismi Osmanlı döneminden buyana gelen Cumhuriyetle birlikte mahalleye verilen isimdir.80 li yıllarda (Hakır) Kazantaş köyünden ayrılma talebi üzerine,Köy İhtiyar heyetinin kararlaştırdığı bir isimle İçişleri Bakanlığına baş vurulur.İçişleri Bakanımızın yurt dışı gezisi dolayısıyla vekaleten dönemin Adalet Bakanı Sayın M.Oltan SUNGURLU konuyla ilgilenir ve köylerin ayrılmasını sağlar.Köy İhtiyar Heyetimizin tespit etmiş olduğu ismi inceler, Köyümüzün tarihi ve doğal Kuşyuva ismine uygun,deniz kuşları hariç karasal ,yırtıcı , avcı ve tüm kanatlı kuşların çok çeşitli ve yoğun olarak yaşadığı yer .Türk Dil Kurumu verilerine göre Bir Doğan Çeşidi olan yırtıcı ve avcı kuşun yaşadığı yer anlamına gelen SUNGUR ismini uygun görüp ;beyli ; yırtıcı ve avcı kuşların beyliği ekinide katarak SUNGURBEYLİ ismi Dönemin Adalet Bakanı Sayın M.Oltan SUNGURRLU tarafından verilir. Bu anlamlı isimden dolayı Sayın Bakanımız M.Oltan SUNGURLU beye ve köyümüzün ayrılmasında emeği geçen Eski Muhtarımız Sayın Hamza MUSLU ya şükran ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kültür

Gümüşhane yoresine ait tipik kültür köyümüzde de yaşanır.Yüresel bazı farklılıklar özellikle lehçede (dilde) görülür.Birçok köyün ortak kültürü olan bir yemeğe biz SİRON deriz Bazıları ZİRON der.(geliyrim,gidiyrim.gidecim )gibi kelimeler çok yaygın kullanılır.Eski kıyafetler hariç yeniler de pek bi fark yoktur . Yemek kültüründe ise Kuymak,Den Haşılı,Un ve Yağ haşılı,Siron,Boranı,Yoğurtlu Tereyağlı dolma,Omaç Çorbası,Papara (ekmek kavurması)Kartel Kavurması gibi. Ayrıca Sungurbeyli köyü yayla şenlikleri,Hıdrallez şenlikleri yapılır.Ayrıca köyümüzde beş ayrı soyisim vardır,Her bir soy ismin bir ünü ve kültürü vardır. Örneğin MUSLU soy isimlilere (KÖÇEKLER) EROĞLU soyi simlilere (MEMOGİLLER)(KORHASANLAR) ,KOCAGÖZ Soy isimlilere (ÇANAKLAR (KIRSIKLAR) ,KALIN Soy isimlilere (KATIRAKLAR) gibi soy isim sıfatları ile ünlüdürler.

Coğrafya

Gümüşhane merkezine 32 km uzaklıkta Erzincan Gümüşhane karayolu üzerinde Ermiş Derin babadağı eteklerinde ve Tarihi ile ünlü Osmanlı Devletinin ve Cumhuriyetimizin ilk yıllarında uzun süre resmi Posta servislerinin (Gümüşhane ve Karaadeniz Bölgesi Postaları ile Erzincan ve iç anadolu postalarının, Bölgenin Ünlü eşrafından Numan ağanın Han ve konaklama yeri olan Karakol olarak bir ara kiraya verilen ,şimdiki Sungurbeyli yaylasının olduğu yerde ) posta kabul ve teslimlerinin yapıldığı Dolayısıyla adını aldığı TESLİM DAĞI nın köy sınırları içerisinde olduğu Engebeli bir araziye sahip.Çam ve Meşe ormanları ile kaplı iki mahalleden oluşan Aloğlu ve karşı sevedek düzlükleri bulunan .Bölge nehir ve çaylarımızdan Kelkit çayının birkolunun çıktığı ve yine Harşit çayının da bir kolunun çıktığı Derinbaba dağı ve Teslim Dağlarıdır. Birçok dereden oluşur Dereler ,Karşı dere,Arka dere ,Abdest deresi Cıbılındere Handeklerin dere Çatmacuğun dere Tatlı su gibi Ünlü dağ ve tepeleri Derin dağı ,Taşlı burun ,Kaban daş ,Tombul taş Tezene kıranları Yaylanın kıranları Bohca daş Yanuğun sırt,Kazellinin tepe Dağın ustü vesaire

İklim

Köyün iklimi, Doğu Karadeniz Bölgesinde olmasına rağmen karadeniz bölgesi ikliminden ziyade Coğrafi bölgesi itibari iledede iç kısımda kalması ve yüksek rakım lı olması dolayısıylada . Yazları sıcak ve Kurak Geceleri soğuk ,Kışları soğuk iklime sahip tir . Dolasıyla iç bölgelerin karasal iklimini andırır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz