Süpürtü Köyü İnegöl Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Süpürtü Köyü İnegöl Bilgileri - Süpürtü Köyü Hakkında -Süpürtü Köyü Tanıtımı - Süpürtü Köyü Resimleri

İlçe: İNEGÖL - İl: BURSA

Köy Muhtarı: ÖMER PEKERMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0224 723 41 99


Cep Telefonu:

0533 631 89 07


Bursa
Bilgiler
Nüfus 462 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16700
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe İnegöl
Web Sitesi
Süpürtü, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

SÜPÜRTÜ KÖYÜ İNEGÖLE 12KM UZAKLIKTA OLUP TARİHİ 1487 YILINDA HAMZA ADLI BİRİ BU KÖYÜ KULLANMAKTAYMIŞ BU ŞAHIS YERESÜCÜ MEHMET EFENDİNİN TIMARIYMIŞ İSMİNİ KÖYLÜLER TARAFINDAN SÜPÜRMEKTEN GELDİĞİ SÖYLENİR FAKAT RUMCA ADI SİBORTİ OLUP DAHA SONRA SÜPÜRTÜ OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞTİR.BİR DİĞER KAYNAĞA GÖRE DE SU PÜRDÜ DEN YANİ SUYUN FIRKIRDIĞI YER MANASINADA GELMEKTEDİR.KÖYE OSMANLININ DOĞUŞ YILLARINDA DOMANİÇ YÖRESİNDEN GETİRİLEN SİPAHİLER YERLEŞTİRİLMİŞTİR. ŞUANDADA ISPALAR OLARAKTA BİLİNEN LAKAP KÖY İÇİNDE KULLANILMAKTADIR.DAHA ÖNCE ERTUĞRUL SANCAĞINA BAĞLI OLUP 1926 YILINDA İNEGÖLLE BİRLİKTE BURSA YA BAĞLANMIŞTIR.İNEGÖL YÖRESİNDE OYNANAN ÇİFTETELLİNİNDE DOĞUŞ YERİ OLARAK BİLİNMEKTEDİR.

İSMİNİN BİR RİVAYETE GÖRE SPORDE(LATİNCE SPOR YAPILAN YER) DEN GELDİĞİ SÖYLENİR. KÖYÜN ALTINDA YER ALAN BÜYÜK ÇAYIRLIK ALANIN FETİH YILLARINDAN ÖNCE BİZANS ASKERLERİNİN TALİM ALANI OLDUĞU DÜŞÜNÜLMEKTEDİR. KÖYÜN KURULUŞU İSE 13. YYLIN SON ÇEYREĞİ OLARAK DÜŞÜNÜLMEKTEDİR. BU DÖNEMDE KÖY ÜSTÜNDE YER ALAN KOLCAHİSAR KALESİ KUSATILDIĞINDA KÖYÜN İLK OLUSUMUDA BAŞLAMISTIR. KOLCAHİSARIN OSMANLININ İLK ZAPTETTİĞİ BİZANS KALESİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE OSMANLININ BİZANS TOPRAKLARINDA Kİ İLK YERLEŞİM BİRİMİ SÜPÜRTÜ KÖYÜDÜR.

Coğrafya

Bursa iline 57 km, İnegöl ilçesine 12,5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verilen

2007 456
2000 462
1997 580

Ekonom

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkının büyük bölümü (%60) CP piliç kesimhane ve küçükçalık tekstil fabrikalarında (%30) çalışmaktadır.

Altyapı bilgileri [değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz