Suriyelilerin Bayram Geçişleri Başladı

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Suriyelilerin Bayram Geçişleri Başladı

Kurban Bayramı nedeniyle Mardin’in Nusaybin ilçesi Hudut Sınır Kapısı üzerinden ülkemizdeki Akrabalarının Bayram Ziyareti gelen Suriyelilerin geçişleri başladı. Ülkemizdeki akrabalarının bayram Ziyaretine gelecek Suriye vatandaşlarının geçişleri sabah saat 08.00 itibariyle başladı. Suriyeliler, Nusaybin Hudut Sınır kapısının Kamışlı tarafındaki bölgeden ülkemize gelmek için uzun kuyruklar oluşturdu.
Geçmiş bayramlarda yaşanan izdihamın önüne geçmek için Suriye tarafı vatandaşlarını tek sıra halinde geçişlerine izin verdi.
Türkiye bölgesine giren Suriye vatandaşları ‘Atatürk’ün Ülkesi Türkiye’ye Hoş geldiniz’ pankartı ile Şeker ve kolonyayla karşılandı.

Protokol

Bayramlaşmasına gelen Kamışlı Kaymakamı Albay Abdulbasıt Abdullatif, Belediye Başkanı Süheyl Aziz ve beraberindeki heyet, Nusaybin kaymakamı Yücel Gemici, Belediye başkanı Dr. Mehmet Tanhan, 2. Hudut Tabur komutanı P. Bnb. Tuncay Eğin, ilçe Emniyet müdürü Hüseyin Bilgilioğluafa tarafından sınır kapısı girişinde karşılandı.
Yapılan Protokol bayramlaşmasında Suriyeli heyete Şeker ve kolonya ikram edilirken, Nusaybin Emire Gözü Lisesi ve Yıldırım ilköğretim okulu Folklor ekipleri birer gösteri sundu.
Bayramlaşma sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Nusaybin ve Kamışlı Kaymakamları, iki ülke arasındaki dostluğun giderek pekiştiğinden bahsettiler.
Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici yaptığı açıklamada, iki ülke vatandaşlarının dost ve akrabalarıyla, hiçbir engelle karşılaşmadan rahat bir şekilde bayramlaşmasından ve bu uygulamanın istikrar kazanmasından memnun olduğunu belirterek; “ her iki ülke insanımızın daha rahat bayramlaşması için bayram öncesinden gerekli çalışmaları yapıyoruz. Diğer sınır kapıların farklı olarak Nusaybin sınır kapısında, Müslüman vatandaşlarımız için yaptığımız sınır ötesi bayramlaşmayı yılbaşında Süryani vatandaşlarımız için de uygulayacağız. İnsanlar Bayramlarını, sevdiği dostları, akrabaları ve arkadaşlarıyla tadına vararak yaşamaktadırlar. Bizde ülkemizdeki hem de komşu ülke Suriye vatandaşlarının bayramlarını daha anlamlı hale getiren bu uygulamayı sürdürmek, daha da iyileştirmek için elimizden gelen gayret içerisindeyiz” dedi.
Kaymakamı Albay Abdullatif ise, Kurban bayramını Türkiye’deki akrabalarının yanında geçirmek 5 Bin 229 vatandaşın kendilerine başvuruda bulunduğunu söyledi.
Bayramlaşmalarda misafir sayısının artırmayı düşünüyor musunuz? Soruna cevap veren Albay Abdullatif; “oturup konuşulduktan sonra anlaşılmayacak hiçbir şey yok. Bu yönde ileriki bayramlarda talepler olursa yapacağımız görüşmeler sonucunda daha fazla insan bayramlaşmaya gidip gelebilecek. Zaten takip ettiyseniz her bayram sayılarak giderek artıyor” şeklinde konuştu.
Bayramlaşmaya gelen Suriyeliler 48 saat’ten sonra ülkelerine geri dönecekler.

- TRT HEŞT EKİBİ KÜRTÇE PROGRAM HAZIRLADI
Nusaybin Sınır kapısında yaşanan Bayramlaşma heyecanını, yılbaşından sonra Kürtçe olarak yayına girecek TRT Heşt ekibi de görüntüledi.
Muhabir Ayşe Tosun ve kameraman Mesut Coşkun tarafından “Fırat’tan Dicle’ye” programı için yapılan çalışmada, Türkiye’ye gelen Suriyelilerle Kürtçe röportajlar yapılarak, Bayram heyecanı Kürt diliyle yansıtılmaya çalışıldı. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com