Suvar Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tutak Suvar Köyü - Suvar Köyü Hakkında - Suvar Köyü Tanıtımı
İlçe: TUTAK

İl: AĞRI


Köy Muhtarı: M.SIDDIK KAYA


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (472) 411 27 83

Cep Telefonu:Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000
228

1997
226


İle Uzaklığı:
46 km

İlçeye Uzaklığı:
6 km

Rakım:
1685 m


Tarihi

Bu Köy Aras Aşireti Tarafından Kurulmuştur Köyün En Büyük Aşiretidir Aşiret Reisi Abubekir Aras Tır Ayrıca Kaya Ve Demir Aileleri De Aras Ailesine Mensuptur Aras Ailesi Oldukça Zengin Bir Aile Olup Köyü Yönetiyor,,, Sadece Abubekir Aras In Ailesi 90 Kişden Oluşmakta Bu Rakam Sadece Abubekir Aras In Çocukları Ve Torunlarıdır.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Köyü yapılan rivayete göre Rus Savaşından sonra Diyarbakırda yaşamış olan DEYAP AĞA tarafından kurulmuştur.Köyün merkeze yakın olması neticesinde ve su kaynaklarına yakınlığından dolayı Deyap Ağa bu bölgeyi çok begenmiş ve bu mıntıkaya yerleşmiştir. daha sonra ailesinin genişlemesi ile köy büyümüş ve tanınmıştır.Köyde Deyap Ağanın soyundan gelen YALÇIN,ÇETİN,TAŞTAN AİLELERİ çoğunluktadırlar.Köyde az sayıda kaya,aras aile bireyleri bulunur. Köyün muhtarlığını 1955-1975 Halil Çetin 1975-1995 MEHMET YALÇIN tarafından yapılmıştır.Son zamanlarda ise yalçın ailesinin rızası ile m. sıddık a verilmiştir.


Altyapı bilgileri

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.