Suyun enerjisiyle ilerleyen tekne yapıldı

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ankara (AA)- Amerikalı bilim adamları, suyun yüzeyindeki enerjiyi kullanarak kendi kendine ilerleyen uskursuz "mini tekne" tasarladılar. Amerikan basınına göre, Pittsburgh Üniversitesi'nden araştırmacılar, geliştirdikleri tekniğin, teknenin etrafındaki su yüzeyini bir elektrik titreşiminin yardımıyla karıştırdığını ve bunun da aracın su yüzeyinin doğal çekişini kullanarak ilerlemesini sağladığını belirttiler.

Araştırmaya başkanlık eden Profesör Sung Kwon Cho, geliştirdikleri yöntemin, denizlerin ve akarsuların doğal dengesini koruyarak, küçük tekne ve robotlar için etkin ve çok az enerji gerektiren bir mekanizma olduğunu belirtti. Şimdiki deniz araçlarının bir pervane ya da uskurla yol aldığını ifade eden Cho, ancak kendi sistemlerinde hareket eden bir parça bulunmadığını ve çırpıntıları yayan düşük enerjiyle çalışan elektrotların bataryalarının da radyo dalgaları ya da güneş enerjisiyle şarj edilebileceğinin altını çizdi.

Cho ve doktora öğrencileri, buluşlarını dün İtalya'nın Sorrento kentinde düzenlenen Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü'nün 2009 Mikro Elektro-Mekanik Sistemler Konferansı'nda tanıttıla