Tabanözü Köyü Kovancılar Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tabanözü Köyü Kovancılar- Tabanözü Köyü Hakkında - Tabanözü Köyü Tanıtımı - Uzuntarla Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: Bilgi Yok
Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Bilgiler
Nüfus 329 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 23850
Alan Kodu 0424
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Kovancılar
Web Sitesi
Tabanözü, Elazığ ilinin Kovancılar ilçesine bağlı bir köydür.
TARİH
KÖYÜMÜZ PÜŞGÜLAN' IN BİLİNEN EN BELİRGİN TARİHİ ŞUDUR: URFA'DA GÖÇ EDEN PÜSGÜL LÜ MEHMET AĞA KURUCUSUDUR. BU NEDENLE PÜSGÜLAN ADI VERİLMİŞTİR KÖYÜMÜZE. AŞİRETİMİZİN ADI İSE KARAKEÇİLİ AŞİRETİNİN GÖKÇE KOLUNDAN SİVEREK İLÇESİNİN PAYAMLI(ESKİ ADI BAYİKİ OLAN KÖYÜNDEN GELEN İNSANLAR KÖYÜ KUMUŞLARDIR.) DİR. AYRICA ÇANAKÇI KÖYÜ KARDEŞ KÖYÜMÜZDÜR. KÖYÜMÜZÜN EN BELİRGİN VE EN GÜZEL ÖZELLİĞİ DE TEK BİR ATA DAN GELİYOR OLMAMIZDIR. BİLİNEN VE TANINAN ÖNEMLİ AİLELER BAŞINDA YILDIZ AİLESİ GELİR ama sonradan göç aldığı bilinmektetir(1 aile).SİVEREKTE HER YIL DÜZENLENEN KARAKEÇİLİ AŞİRETİNİN ŞENLİKLERİNDE BAYİKİ KÖYÜNDEN İNSANLARA RASTLADIM.DEĞERLERİNNE BAĞLI İNSANLARDI.HARPUT TAHRİR VE İSKAN KAYITLARINA GÖREDE KOVANCILARDA(MACIR)4 KARAKEÇİLİ KÖYÜ VE 3 URFADAN KEJAN AŞİRETİNİN KÖYÜ BULUNMAKTADIR.YARIMCA,FAHRİBEY(KENGERLİ),YEŞİLDERE ,TABANÖZÜ KÖYLERİ URFA SİVEREKTEN GELEN KARAKEÇİLİ AŞİRETİNDEN İNSANLARIN KURDUĞU KÖYLERDİR.KEJAN AŞİRETİDE GÖKÇEDAL MERKEZ OLMAK ÜZERE 3 KÖY KURMUŞLARDIR.ELAZIĞIN VE TÜRKİYENİN URFANIN EN BÜYÜK AŞİRETLERİNDEN OLAN KARAKEÇİLİLER OSMANLIYI KURAN KAYI BOYUNDAN GELİRLER VE UÇ BEYLER OLARAK İSKAN EDİLMİŞLERDİR. yemeklerimiz meşhurdur: löle zerre,löle dilim,kelle... bunlardan sadece birkaçıdır.

Coğrafya Elazığ iline 98 km, Kovancılar ilçesine 28 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

2000 329
1997 342

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa yurdısına baglıdır

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:(2009) feyzi aydemir

2010 - Mehmet Ates nami diger Galo Mego
2004 - Fevzi Aydemir
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır
Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz