Tamzı Köyü Merkez - Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Tamzı Köyü - Tamzı Köyü Hakkında - Tamzı Köyü Tanıtımı - Tamzı Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ

İl: GÜMÜŞHANE


Köy Muhtarı: Murat YILMAZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0 456251 5 17

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:200014

1997-16

İle Uzaklığı:32 km

İlçeye Uzaklığı:32 km


Tarihi:

Tamzı Köyünün Tarihi 1510 Yıllarına Dayanmaktadır.. Kale Deresine Yakın Yıkıntılar Denilen Bölgede Kurulu Olan Tamzı Köyü O Yıllarda Osmanlı Arşivlerine Göre Üç Ailenin Yaşadığı Ailelerin Sipahi , Müslüman Ve Rum Olmak Üzere Üç Bölüme Ayrıldığı Kale Nahiyesine Bağlı Bir Köy Olduğu Tesbit Edilmiştir. İlerleyen Yıllarda Şu An Kurulu Bulunan Köy Yerindeki Suyun Bir Keçinin Kaybolması Sonucu Bulunması Ve Bu Sudan Ötürü Tam Su Adını Verilmiştir. Zamanla Dil Değiştirmesinden Dolayı Tamzı Adını Almıştır. Sonraları Köy Yerini Değiştirmiştir Ve 1700 Yıllarında Tamamen Yerleşilmiştir. Tamzı Köyünün Tarihi Hakkında Yerlerin İsimlerinden Anlaşılan Kısımlar Bulunmaktadır. Kilise Bayırı , Meyramana, Kürt Hasanlar, Memi Deresi, Doyduk Kalesi, Kelağar, Denilen Yerlerin İsimlerinin Eskiden Buyana Gelen Yerleşim Ve İşlevsel Yerler Olduğu Anlaşılmaktadır. Kurtuluş Savaşına Katılmış Ve Geri Dönmemiş Onlarca İnsanı Bulunan Tamzı Köyü Tarihini Büyüklerinden Bu Yüzden Öğrenememiştir. Cumhuriyet Tarihinden Bu Yana Gümüşhanenin Merkez Kale Nahiyesine Bağlı Bir Köy Olan Tamzı 1960 Yıllarına Kadar 80 Hane Ye Sahip Kalabalık , Tarım Ve Hayvancılıkla Uğraşan Bir Nufüsa Sahipti . Bu Yıllarda Gelişen Nufus Ve İş Sahalarının Kıtlığı Haklımızı Gurbete Yöneltmiştir. İstanbul Ve Almanya En Büyük Göç Verilen Gurbetlerdir. 1983 Yılına Kadar 5 Haneye Kadar Düşen Köy 1991 Yılında Köyün Emektar Muhtarı Ahmet Solmaz ( Karabeyaz Emmi) Vefat Edene Kadar 2 Hane ye Düşmüştür. O Yıllardan Sonra Ömer ( Zekeriye) Ağaç Muhtarlığı Almış Ve 1 Hane Olarak Bir Eşi Ve Kendisi Muhtarlığı Yürütmüştür. Türk Medyasında İki Seçmenli Köy Olarak İlk Seçim Sonuçlarının Alındığı Yer Olarakta Tarihe Geçmiştir. Muhtar Ömer Ağaç In Hastalanmasından Sonra Köye 1993-94 Yıllarından İtibaren Emekli Olmuş Köylüler Geri Dönmeye İlk Etapta Yazlıkçı Olarak Ev Yapıp Kalmaya Başladılar. Bu Daha Sonraki Senelerde Yavaş Yavaş Çoğaldı Ve 2009 Yılında Bu Rakam 25 Eve Çıkmıştır. Tabiki Devletin Hizmetleride Bu Nisbette Çoğalmış Ve Yaşanacak Bir Memleket Olmuştur.Tarihimizi Daha Detaylı Öğrenmek İçin Araştırmalarımız Devam Edecektir.


Kültür:

Tamzı Köyünde Kültün Olarak Gümüşhane Ve Bayburt Kültürü Ağırlıklıdır. Tamzı Köyü Gümüşhane Ve Bayburt Un Ortasında Kalmaktadır.. Düğün Ve Eğlenceleri İki Kültürüde Yansıtmaktadır.. Davul Zurna En Ağırlıklı Oyun Çalgılarındandır.. Tulum Da Sık Olarak Görülmemektedir. Yemeklerinden Tandır Kebabı, Siron, Kendime, Kartol, Erişte, Çekme Helva ( Genellikle Eğlencelerde Yapılır )Ahlet Hoşafı, Buğday Kavurması, Kavut Ofalaması, Kartol, Alma Turşusu, Pancar , Yemekleri Meşhurdur.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardırkanalizasyon şebekesi yapılmıştır.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İnternet vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz