Tan Sağtürk (Tan Sağtürk Kimdir? - Tan Sağtürk Hakkında)

#1

Tan Sağtürk (Tan Sağtürk Kimdir? - Tan Sağtürk Hakkında) konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Tan Sağtürk14 Temmuz 1969 İzmir doğumlu Tan Sağtürk daha 9 yaşında bir çocukken balet olmaya karar verdi. İlk öğrenimini İzmir Devlet Konservatuarı’nda tamamladı ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü’nde Yüksek Lisansını yaptı. Daha sonraları da Fransa’da eğitimine devam etti. Bir yıl boyunca Fransız Genç Balesi’nde çalıştı,sonra da Fransız Devlet Balesi’ne geçiş yaptı. Böylelikle Tan Sağtürk, Fransız Devlet Balesi’ne giren ilk yabancı oldu. Burada ömür boyu kontratı olanağı olmasına rağmen istifa etti ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde bir sene baş balet olarak görev yaptı. Bale ve Dans Eğitim Merkezi’ni açan Tan Sağtürk, Türkiye’ye baleyi tanıtan, yayan ve sevdiren isim oldu. Açtığı birçok dans ve bale merkezleriyle dansın ve balenin gelişmesinde büyük rol oynadı. Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel, Ara Danslar, Ara Nağmeler ve Emrivaki yapıtlarda başrolde oynamış, Türk seyircisine klasikler ve modern bale sevgisini arttırmıştır. Alanında birçok başarı yakalayan Tan Sağtürk 2006 yılında Türkiye’nin en başarılı 10 genci arasından kültürel alada birincilik almaya hak kazandı. Sahne hayatında da başarıyı yakalayan Sağtürk, Biri Bizi Gözetliyor ve Benimle Dans Edermisin yarışmalarıyla karşımıza çıktı. Sonraları da Şöhret Okulu,Bez Bebek,Selena,Dolunay ve İkinci Bahar dizilerinde rol aldı.
Manken Duygu Dikmenoğlu ile yaşadığı aşk ile adından söz ettiren Tan Sağtürk’ün adı bu aşktan sonra Ceyda düvenci ve Ece Özbek ile de beraberlikleri dikkat çekti. Binbir Gece dizisinin Şehrazat’ı Bergüzar Korel ile 2007’de yaşadığı aşkla gündeme geldi ve aynı yılın yazında Amerika’da kalp ameliyatı geçirdi.

Gür,sarı saçlarıyla dikkat çeken Tan Sağtürk uzun zaman uzun saçlarını kullandı. Dağınık uzun saçları görüntüsüne her zaman ayrı bir hava kattı. Bez Bebek dizisinde kısa saçlarıyla da kendini gösteren Tan Sağtürk doğrusu saçlarını kendisine yakıştırmayı başarıyor. Kısalttığı saçları ile çok farklı bir havaya bürünen Tan Sağtürk’ü ilk görenler neredeyse tanıyamayacakları kadar değişim olduğunu söylüyorlar.Fransız Devlet Balesine yapılmış Soude-ve Je ne Regrette Rien (Edit Piaf) adlı yapıtı bulunmaktadır. Antalya ve İzmir Devlet Opara ve Balesinde koreografisini yaptığı "Kalp Sesi Projesi" adlı yapıtı sahnelendirdi. Fox TV'de Bez Bebek adlı dizide Hakan karakterini canlandırmakta olup, tv reklamlarında rol almıştır.Geçenler star tv de katıldığı bir programda Dünyada ve Türkiyede bir çok güzel yer gezip gördüğünü ama doğduğu İzmiri hiç bir yere değişmeyeceğini belirtmiştir.Sanatçı ayrıca koyu bir Göztepe SK taraftarıdır


Katıldığı Yarışmalar

Biri Bizi Gözetliyor
Benimle Dans Eder misin
Oynadığı Diziler

Şöhret Okulu
Bez Bebek (Hakan)
Selena (Konuk Sanatçı)
Dolunay (Ahmet)
İkinci Bahar (Timothy Perkins)