Tanıktepe Köyü Hakkında Bilgi Doğubayazıt Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ağrı İli Köyleri - Doğubayazıt Tanıktepe Köyü - Tanıktepe Köyü Hakkında Bilgiler - Tanıktepe Köyü ResimleriTanıktepe, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy EVDİ denilen güçlü korkusuz bir kişi tarafından kurulmuştur.Köydekilerin eskilere dayanan aşireti MİLi aşireti kökenlidir.şimdiki aşireti HESESORİ aşireti dir.Bu köylülerin çoğu şuanda mezarı yüksek ovada bulunan evliya'ŞEH ETMAN'soyundandırlar. Bu köyde DEMİRBAŞLAR,TİMURLAR,DAŞDEMİRLER ve MALA WALİ aileleri tabiki buların hepside tek babadadan gelmiştir.Köyde şuan 2 ev saki aşiretindendir bunlarda BOĞATEKİN soyadını taşıyorlar tabiki DEMİRBAŞ yani GA EVDİ AİLESİ ne bağlı olarak görünüyorlar.Bu köyde bulunan bir ailede eskilerden beri bu köye peyik yani yurtsuz olarak yerleşmiştirler'ERTOŞİ aşiretinin BRUKİ kabilesindedirler.Köydekiler fazla muhabbet etmeyi sevmezler.köylüler herzaman birbirini tutan ve en ufak bir olayda birbirlerinin yanında bulunmaktadırlar.Bu köydekilerin iyi bir yönüde şuana kadar hiçbiride hırsızlık vukaatlarından dolayı hapise düşmemiştir.Vede köyün gençlerini gördük çok iyi ve delikanlı fertler olduğunu gördük ,misafir perverlikleri tarafından harikadırlar.Ve birde şuan istanbulda bulunan DOĞUBEYAZIT dernek başkanı olan'SADULAH DEMİRBAŞTA' bu köydendir^Köydekilerin bazı ailleri şuanda yüksek ovada bulunmaktadır.Bu Köydekilerin Çoğu Büyük Şehirlere Göç Etmişler.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri

köyün en meşur yemeği hesesori aşireti arasında yayılmış olan QELİ,AVŞORK vede PINCAR yemeğidir.

köyün düğünlerinde eskiden olduğu gibi şimdiye kadar süren DAVUL ve ZURNA ilk başlarda yer almaktadır.
EŞİT OLAN KÖYLER

1)QURİTEPE, 2)GOLESOR 3)GUNDE ECEM 4)MASTEKA

Coğrafya

Ağrı iline 95 km, Doğubayazıt ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 511
1997 753

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Vede şuanda köyde bulunan 5'evden fazla ekonomi olarak 'KORUCULUĞA' dayalıdır...

Muhtarlar

2009/MEHMET GÖRÜR<Ado oğlu
2000/HALİS TİMUR<xalıse temo)
1975/SADULAH DEMİRBAŞ<reso oğlu sede reso
(BU KÖYDE MUHTARLIKLAR BABADAN OĞLA GEÇİLMŞTİR)
1965/HASAN DEMİRBAŞ<Beko oğlu hesene beko
1950/BEKO DEMİRBAŞ<tahir oğlu bekre tahar
1940/TAHİR DEMİRBAŞ<EVDİ oğlu tahare ga evdi

Köyün ilk muhtarı köyün Kurucusu olan Evdi oğlu TAHAR DEMİRBAŞ'tır

Alt bilgiler

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köydeki okulda internet mevcuttur.Köy 250'e yakın hane ve 450 nüfuslu bir köydür.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz