Tanır Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
tanır köyü bilgileri - tanır köyü resimleri - tanır köyü tanıtım - tanır köyü hınısTanır, Erzurum ilinin Hınıs ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün Eski adi MIRSEYİT'dir sonradan TANIR adını alir. Haydarhan aşiterinin bir kolu olarak bıyıklı ahmet (BEXIZ) Dersim bölgesinden hınıs'a gelerek önce SILDIZ köyüne yerleşir daha sonra Mazra ,Henek köyü, Tanır Köyü , Derviş ali Köyü , Memis Köyü, Kazanci köyü , Helefan Köyü , Hircan köyleri oluşturularak yayılır... Köyde ŞEYD-E BİYOKE isimli büyük bir ziyeret bulunmaktadır.
Kültür

Etnik olarak ZAZA İnanç olarak ALEVİ bir köydür.
Coğrafya

Erzurum iline 132 km, Hınıs ilçesine 18 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 155
2000 202
1997 193
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

2009 - Hüseyin Karadeniz

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu faal durumdadır, Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [[kumlu] olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ayrıca köyumuzun 400 yıllık geçmışı vardır. 5 şehitler adı altında ziyaretlerimiz vardır,Bunlar yıl içerisinde yüzlerce kişice ziyaret edilir kurbanlar kesilir.


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz