Taşbayır Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Suşehri Taşbayır Köyü - Taşbayır Köyü Hakkında - Taşbayır Köyü Tanıtımı - Taşbayır Köyü Resimleri
İlçe: SUŞEHRİ

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: Ramis BULUT

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (346) 328 10 03

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 335

İle Uzaklığı: 155 km

İlçeye Uzaklığı: 26 km

Rakım: 1540 m


Tarihi

eski adı Ilvat olan köy cumhuriyet dönemnde ismi değiştirilmiş ve büyük ve tek parçadan oluşan bir kayanın eteğinde dik bir bayırda kurulu olduğundan taşbayır ismi verilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi çoktur keşkek lokma tatlısı .un kavurması(kavut)meşhur ketesi tavada yağda yapılan bişisi yazma tatlısı yufka kesim yoğurtlu mantısı( zırın ) herle corbsı.kayganasıgelenek ve kültür olarak doğu.içanadolu .ve karadeniz karma bir kültür harmanlanması oluşmuştur.nedeni doğu.karadeniz.ve içanadolunun tam kesiştiği ve buluştuğu coğrafyadadır.bu konumdan dolayı karma bir kültür oluşmuştur.Hicri yılbaşlarında düzenlenen Saya Gezme geleneği halen sürmektedir. Saya Gezme sırasında evlerden toplanan yağ ve bulgurdan pilav yapılarak topluca yenilir. Ayrıca Kasım Aralık aylarında Herfene yapılır. Birkaç kişi bir araya gelerek keçi – koyun alır, keserek birlikte yerler. Köyde ayrıca Uzun yıllar muhtarlık yapmış olan Niyazi Deveci ve köy ahalisi tarafından kurulan kooparatife bağlı yöresel kilim fabrikası yapılmıştır! Çeşmeleriyle de ünlü bu köyümüz bir çok efsaneyede ev sahipliği yapmaktadır.


Ekonomisi:

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.24 yıl önce faaliyet gösteren Kilim ve halı dokuma fabrikasında, yöresel motifler ve Türk otifleri kullanılarak kıymetli eserler ortaya çıkartıldığı, buradan elde edilen gelirle köy camiine yardım, Okul tamiri,yeni çeşme ve yollar yapıldığıda ulaşılan bilgiler arasındadır.Şu an faaliyet göstermese de bu halı fabrikası hala mevcuttur.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.