Taşoluk Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1

Taşoluk Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
taşoluk köyü - Taşoluk köyü pınarbaşı - taşoluk köyü hakkında - taşoluk köyü resimleriİlçe: PINARBAŞI - İl: KAYSERİ

Taşoluk, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün Kafkasya'nın Kaberdey bölgesinden 19.yüzyılın ikinci yarısından itibaren muhacir olarak gelen Kabardeyler tarafından kurulmuştur. İlk adı Batırdegu Hable olun köyün daha sonraki adı Hapesey olarak değişmiştir. Geleneksel bir Çerkez köyü olan Taşoluk'ta Çerkes gelenekleri hüküm sürmektedir.

köyde çerkes kültürünün etkileri hala devam etmektedir

Kayseri iline 90 km, Pınarbaşı ilçesine 30 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışlar oldukça soğuk geçer. Yazları kuraktır. Bozkır ve geniş çayırları at yetiştiriciliği için çok uygundur.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Şu anda ağaçlandırma kampanyası yürütülmektedir. Kampanya kapsamında dikilen mavi ladinler kışın dondurucu soğuğu karşısında test edilmektedir. Mavi ladin bu testten başarıyla geçerse akasya denemeye alınacaktır. Kampanya İstanbul'dan organize edilmektedir. Katılım herkese açıktır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi mevcuttur kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz